Kullanıcı Tag Listesi

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
dqw
    ClioClear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Standart Clio II Symbol Yağ Çubuğu

Selam arkadaşlar.

Clio II Symbol 1.5 dCi arabamın yağını kontrol edeyim dedim bugün. Yağ çubuğundaki göstergenin maksimum çizgisinin (oldukça) üzerinde bir değer gösterdi. Bu yağ çubuğu fiber malzeme sanırım, yani çelik değil. Acaba orijinal değil mi diye işkillendim ve yedek parça satan bir yere gittim. Adam Kangoo, Megane ve Cliolar için olan yağ çubuğunun yan sanayi olanını gösterdi bana (naylon içindeydi). Ben de kendi çubuğumla kıyasladım onu. Bendeki çubuk ondan yaklaşık 6-7 cm daha uzundu... Pratik olarak bir çözüm buldum kendimce; kendi çubuğumu, elimdeki yeni çubukla çentiklerini de göz önüne alarak keskiyle ayarladım. Ve onunla aynı ölçülere gelmiş oldu.

Gelin görün ki arkadaşlar, yağ çubuğuyla tekrar deneme yağtığımda, çubuğun sadece 0,5 cm si yağlandı. Nerdeyse sadece uç kısmı... :)

İki ihtimal var. Ya onun gösterdiği yağ çubuğu da doğru değeri göstermiyordu (belki benzinliler için falan olabilir diyeceğim ama kangoolara da uyduğunu belirtmişti...) ya da benim arabada yağ kalmamış. Ki bu ihtimal mümkün değil, zira daha 1000 km önce yağ değiştirdim, yaklaşık 4,5 Litre yağ girmişti...

Sizde bu bilgi mevcut mu bilmiyorum ama bana Clio II 1.5 dCi motorun yağ çubuğunun uzunluğu lâzım... Bir kaç yere gittim bilgi sahibi değillerdi... Bu motoru kullanan bir üye zahmet olacak ama alsın eline cetveli ve ölçsün ve yazsın. :) Aksi taktirde yoldan geçen birini durdurup kaputunu açtırmak zorunda kalabilirim. :D

Şimdiden teşekkür ederim.

Resmini çizmem daha faydalı olur diye düşündüm. Bana lâzım olan bilgileri belirttim...

Konu ClioClear tarafından (19-05-2009 Saat 09:45 PM ) değiştirilmiştir.
    Clio Symbol 2008 dCi Extreme
    22.000 Km

SLC
    SLC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selçuk Ayık

Durum
    Otomobiliniz

Standart Cvp: Clio II Symbol Yağ Çubuğu

bence işkillenmeyin 1000 km'de 4.5 lt yağdan okadar çok zor bir ihtimal 10dk bekledikten sonra birde meyilli olmayan düz bir yerde daha verimli bir ölçüm olacağına inanıyorum birde o diğer yağ çubuğunun plastik tutucu yerinden ölçmeliydiniz plastik tıpa aşşağı gitmesine engel olan yerin tam ordan aşşağıya kadar
    RenaultClubTr

*USTA
    *USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Guest

Kendi yağ çubuğun sarı plastikten değilmiydi?
    Neden yan sanayi takma ihtiyacı duydun anlamadım.4 litre yağ yeterli senin aracına,demekki yağ değişiminde yarım litre yağ koymuşlar ve çubukta fazla göstermiş.Acilen orjinalini takıp denemeni öneririm.

Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı bascals Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence işkillenmeyin 1000 km'de 4.5 lt yağdan okadar çok zor bir ihtimal 10dk bekledikten sonra birde meyilli olmayan düz bir yerde daha verimli bir ölçüm olacağına inanıyorum birde o diğer yağ çubuğunun plastik tutucu yerinden ölçmeliydiniz plastik tıpa aşşağı gitmesine engel olan yerin tam ordan aşşağıya kadar
    Aracı düz bir yerde denedim, yaklaşık 2 saat beklemişti zaten... Ve o plastik tutucunun ordan ayarladım... Yani kısacası iki çubuğu tıpatıp, milimetrik aynı yaptım. :) Ondan şüpheniz olmasın yani...
    22.000 Km

Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı *USTA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendi yağ çubuğun sarı plastikten değilmiydi?
    Neden yan sanayi takma ihtiyacı duydun anlamadım.4 litre yağ yeterli senin aracına,demekki yağ değişiminde yarım litre yağ koymuşlar ve çubukta fazla göstermiş.Acilen orjinalini takıp denemeni öneririm.
    Evet benim yağ çubuğu sarı plastiktendi. yan sanayi takma ihtiyacı değil yahu. :) Benim çubuk orijinaldi ama sanırım Clio II dCi için değildi. Çünkü Maksimum seviyenin yaklaşık 3 cm yukarısında gösteriyordu. Ben de düzeltmeye çalışayım derken, yan sanayi olana göre ölçüp biçtim ama bu defa hepten bozuldu.
    Bana 1.5 Dci nin yağ çubuğunun o tıpasının altından ucuna kadar olan uzunluğu bildirirseniz yenisini alacağım...
    22.000 Km

SLC
    SLC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selçuk Ayık

Durum
    Otomobiliniz

aracın 1000 km de 4lt yağ yakması imkansız anca bir yerde sağlam damlatması birde motorun baya bir ölü olması lazım o bile imkansız fakat siz keskiyle 6-7 cm uzun olan yağ çubuğunuzu keskiyle ayarlamışsınız yan sanayiye göre zaten uzun olan daha çok gösterecektir cliocular bu sorunuza en yakın zamanda yanıt vereceklerdir yağ çubuğu uzunluğunu
    RenaultClubTr

cliosportap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Orgenaral

Durum
    Otomobiliniz

eger yag tamsa sen o seviyeyi isaretle
    2cm asagısına düsmeden sorun olmaz
    ayrı bir olcume veye cubuga gerek yok
    [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
    665+105. üye

Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı cliosportap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eger yag tamsa sen o seviyeyi isaretle
    2cm asagısına düsmeden sorun olmaz
    ayrı bir olcume veye cubuga gerek yok
    :) Haklısın da 2 cm aşağı düşerse bunu anlayamam ki... O kısımda çubuk yok çünkü.. Bu haliyle çubuğun sadece uç kısmı (yarım santim) yağlanıyor...
    22.000 Km

Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Eğer elimde bu ölçüler net bir şekilde olursa belki mevcut çubuğa bir ekleme yaparak işi halledebilirim...
    22.000 Km

cliosportap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Orgenaral

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı ClioClear Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    :) Haklısın da 2 cm aşağı düşerse bunu anlayamam ki... O kısımda çubuk yok çünkü.. Bu haliyle çubuğun sadece uç kısmı (yarım santim) yağlanıyor...
    xscfvdzcd
    ozaman cubukta yag kalmadımı korkmaya basla
    niye kestinki ucunu se onun
    kessende kesmesende zaten hep geldig nokta aynı olacaktır
    [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
    665+105. üye

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)