Kullanıcı Tag Listesi

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
dqw
    sabanmutluer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Standart Clio 2 kapı açma motoru değişimi resimli

öncelikle iç kapı döşemesini sökmemiz gerekiyor. Bunun için uçlarınız tam yıldız gibi değilde ben de tam olarak bilmiyorum genellikle bu tip uçları satan yerlerde bolca bu uçlar bulunabiliyor tam sivri değil ama düz. Neyse yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi içten kapı açma kolundaki vidayı çıkartın

vidayı söktükten sonra parçanın gevşediğini göreceksiniz. Kendinize doğru çektiğinizde yukarıda kırmızı daire içine alınan çubuğun bağlandığı kısımı bu parçadan kurtarın ve parçayı çıkartın

Daha sonra kolun dayandığı kısımda bulunan siyah çukur parçanın içindeki vidayı gevşetin ve kendinize doğru çekerek çıkartın

Cam kaldırma kolunu sert bir şekilde kendinize doğru çekin merak etmeyin kırılmaz zaten göreceksiniz. Çok kolay çıkarılıp takılabiliyor.

Tüm bu parçalar çıkarıldıktan sonra kapı döşemesini parmaklarınız yardımıyla kaportadan yavaş yavaş ayırın isterseniz plastik veya ince bir tahta parçasıyla levye tarzı çıkartabilirsiniz. Çıkarırken biraz zorlanabilirsiniz. Yani esner gibi olur merak etmeyin ilke defa sökülüyorsa içerideki silikon yapışkan bir malzeme var yukarıda da gri renkte de görünüyor o kısım tutmakta korkmadan asılın çıkar

Şimdi gelelim asıl işimize kapının içinden kapı kilidine doğru baktığımızda yukarıda görüldüğü gibi bir görüntü görülmekte beyaz plastik muhafaza kapı açma motorumuzun bulunduğu kısımdır. Yine yukarıda siyah bir parça daha görünmektedir. Bu da kapı açma koludur.

Bu kısımda daha derinden görüntü aldığımızda yukarıda yine kırmızı yazı ile açıkladığım parça klipsle kapının açma kilidine bağlı. Eğer bu parçayı kırarsanız işiniz biraz zor onu için hassas çıkartmaya görüldüğü üzere plastik klipsin delik kısmında çubuk çıkmış diğer bağlı tarafını önce daha sonrada bu delikten çubuğu çıkartmanız gerekiyor.

Kapı kilit mekanizmasını çıkartabilmemiz için öncelikle dış tarafta bulunan vidaları sökmelisiniz. Daha sonra bir önceki resimde göstermiş olduğu çubuğu klipsten hassas bir şekilde çıkartın ama dikkat edin çubuğun ayarını bozarsanız takması biraz uğraştırıyor.

İşte o plastik klips bu parça çok önemli kesinlikle zarar vermeyin. Çünki bizzat denedim ve kırdım. Zar zor diğer parçayı ayarlayıp yerine taktım. Onun için size tavsiyem çok zorlamayın.

İşte kapı açma motorumuz bundan sonrasının fotoğraflarını çekemedim. Yalnız plastik dış kap tırnaklarla metal aksama bağlanmış onları teker teker çıkartın Daha sonra motorun metal aksama bağlantı vidasını söktükten sonra yeni aldığınız motoru buraya monte edip kablosunu takın.

Bu işlemler bittikten ve motoru denedikten sonra güzelce de yağlarsanız sizin için daha iyi olur. En son olarak kapı açma kilit mekanizmasını kapının içine vidalarla sabitlemeden önce kapı açma koluna bağlı olan çubuğu plastik klipse takın daha kolay olur ve vidalarla mekanizmayı kaportaya sabitleyin. En sonda başa doğru da önce kapı döşemesini, daha sonra iç kapı açma mandalını, kol dayama kısmındaki parçayı ve cam açma kolunu takın. Kapı döşemesini takarken üstten cam kısmında önce oturtun bir tırnak vardır. O tırnağın geçtiğine emin olduktan sonra (zaten kapı fitilinden de belli olur) içeride dübeller bulunur teker teker çıt sesleri duyana kadar döşemeyi iterek kaportaya monte edin. Bende bu kadar kolay gelsin. Bilgi almak isterseniz. Mesaj atın elimden geldiği kadar yardımcı olurum.
    yasarcan bunu beğendi.

papazkemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Durum
    Otomobiliniz

Standart Cevap: renault clio 2 kapı açma motoru değişimi resimli

Aramıza hoşgeldin, güzel paylaşım, kullandığınız tork tornavida diye geçiyor
    Yolun sonu karanlık
    Farını AÇ

hamitas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Paylaşım için teşekkür...

Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Standart Cevap: Clio 2 kapı açma motoru değişimi resimli

Faydam olabildiyse ne mutlu bana internette çok araştırma yaptım. Acaba bu konuyla alakalı bir video veya resimli bir anlatım var mı diye hiç bir yerde bulamadım. Sadece kapı döşemesinin sökülmesini ve kısa bir de kapı kilidini içten gösteren bir videoya rastladım. Bundan dolayı kapımın kilidini hem keşfetmek hem de tamiratını yapıp hem de bu kulüb için faydalı olabileceğini düşünerek resimli bir anlatım yapmayı düşündüm. İnşallah beğenirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı papazkemal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aramıza hoşgeldin, güzel paylaşım, kullandığınız tork tornavida diye geçiyor
    Valla tam isimini bilmiyorum bu model tornavidalarda genellikle bu tip uçlar bulunabiliyor zaten en fazla iki uç kullandım. Başka bir uca ihtiyaç duymadım.

adem_efendi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çavuş

Durum
    Otomobiliniz

güzel anlatım olmuş teşekkürler.Yalnız tamamen arızalı değilse mazato yatırıp bir 5-6 saat beklediği zaman sıfır gibi oluyor sökenler deniyebilir :)
    İmzamı hmm bi düşüneyim :)

enerjici01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

çok kaliteli çalışma tşk gerçekten ben de sökeceğim sağ ön veya arka motorda vuuv diye bir ses var

Ghost_Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    OnBaşı

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı enerjici01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok kaliteli çalışma tşk gerçekten ben de sökeceğim sağ ön veya arka motorda vuuv diye bir ses var
    Vuuvvv diye sen benim clio 2 aracımda da vardı ben onu çözdüm.Resim çekmeyi unuttum ama anlatabilirim.Sol arka kapıdaydı sorun.Bazen otomatik kilitlerken ya kilitlemiyordu yada açmıyordu artık.Ben de kapı döşemesini biraz araladım.İçerisini biraz yokladım ne var ne yok diye.Döşemeyi kilit çubuğunun olduğu yani menteşe tarafından araladım.İçeride plastik bir kol mekanizması vardı.Açıkken aç kapa yaparak sıkışan yer varmı diye baktım.Ve plastik mekanizma kolunun sıkıştığını farkettim.Bildiğimiz sprey yağ ile yağladım döşeme açıkken kontrol ettim ses sıkışma gitti.Döşemeyi yerine oturttum sonra da kilit kısmını ihtimale karşı yağladım ve sorun yok.Yaklaşık 2 hafta oldu ne ses kaldı ne de sıkışma.
    Kolay gelsin...

Perfection - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teknik Destek

Durum
    Otomobiliniz

Sadece yazı ile klawyeden anlatmaya benzemiyor:) maşallah tebrik ederim cidden kafası basmayana bile çok güzel açıklama olacak örnek bir çalışma; ellerinize sağlık tekrardan teşeşkkür ederim.
    sabanmutluer bunu beğendi.

emru46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

benim reno 19 europenın da arka kapı kilit motoru soğuklarda tutukluk yapıyor.Açılmıyor veya kapatmıyor kapıyı.vuu diye ses geliyor.çözüm neler olabilir?Ve nasıl sökerim kilit motorunu.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)