Kullanıcı Tag Listesi

Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
dqw
    unalkazdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

soru 1985 suzuki maruti Eksoz'dan Beyaz Duman Çıkması

Esselamün Aleykum Arkadaşlar..

Bende 1985 Model Suzuki Marutti Tipi bir araba var. Arabam 10 seneden fazla bende, bir evlat olmuş gibi her ne olursa olsun vazgeçemiyorum.

Arabamın bir ay önce sadece motor contasını değiştik. yanmadan dolayı değil motor 3 piston olduğu için galiba fazla yüklenmiştim conta atmıştı. Contayı değiştikten bir müddet sonra arabanın eksozundan beyaz duman çıkmaya başladı ve muazzam şekilde de motor yağı kokuyor ve sürekli bir şekilde beyaz duman çıkıyor...Bakıyorum arabada hararet yok en son arabayı denemek için ana yola çıkıp 120km hız yaptım hararet göstergesi yarıya bile çıkmadı. normalde eksozdan duman çıkması demek motor pistonlarının bozulduğu anlamındadır ve dolayısıyla arabanın çekiş gücü de azalmış olması lazım ama arabanın çekişinde herhangi bir problem yok. Arabanın motor yağına bor katkısı koydum ve motor yağını yeniledim bu sefer motorun gücü daha çoklaştı ve motor rahatladıda fakat beyaz duman halen eksozdan çıkıyor... Arabanın karbüratör'ünde bir takım problemler var bazen vites değiştirirken yığılma oluyor ama çok az acaba ondan olur mu ? Anlamadım gitti ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

AnGaRaLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ufuk TAŞ

Durum
    Otomobiliniz

Standart Cevap: 1985 Model Araçta Eksoz'dan Beyaz Duman Çıkması

Aracınızda yağ eksilmesi varsa yağ yakıyordur, zaten yağ kokusu geliyor diyorsunuz.
    Para peşinde koşan insanlar yeteneksizdir, zira yetenekli insana para zaten akar. (salvador dali) [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Yağ eksilmesi bir hayli fazla tabi bende diyorumki nereden kaynaklanıyor contasını falan değiştik motorun gücünde azalma yok halen neden yağ yakıyor ??

AnGaRaLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ufuk TAŞ

Durum
    Otomobiliniz

O zaman motor kompresyonunu ölçtürün eğer düşük çıkarsa rektefe yaptırmanız gerekir.
    Para peşinde koşan insanlar yeteneksizdir, zira yetenekli insana para zaten akar. (salvador dali) [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Hocam benim araba benzinli ve motor kompresyonu bulunmazmış. Pistonlar bitmiş olabilir mi ? Pistonlar bitse araba çekişten düşmez mi ?

bora-feat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durum
    Otomobiliniz

motor bitik eğer biraz daha böle kullanırsanız masrafınız 3 kat fazla artacak rektefe yapın çok büyük bir masraf yoksa kapınızda
    Bu bölgelerde bu gölgeler oynar çevrene bak kendine oynama izleyen yok geç kaldın

istediğin anda yanında bir arkadaşın yoksa internete mahkumsun demektir kısaca internet böcüğüsün mausem le yerim senin gibi böcükleri :)

Emre Fırat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yasaklı Üye

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı unalkazdal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam benim araba benzinli ve motor kompresyonu bulunmazmış. Pistonlar bitmiş olabilir mi ? Pistonlar bitse araba çekişten düşmez mi ?
    Pistonların bitmesi nadir bir durumdur sonuçta üzerlerinde sekman var yani piston gömleklere sıfıra sıfır oturmuyorki aşınıp bitsin :) Henüz görmedim . Renklere bakılcak olursa siyah duman zengin yada fakir karışımdan kaynaklıdır , aracın fazla yaktığının belirtisi diyebiliriz . Mavimsi duman motorun yağ yaktığının belirtisidir bu durumda rektefiyeye girmesi gerekir . Pistonların üzerindeki sekmanlar aşınmış bitmiş ve yağ sızdırmaya başlamıştır . Beyaz duman ise motorun sağlıklı çalıştığının göstergesidir aslında sadece soğuk havalarda motor ısınana kadar iç dış sıcaklık farkından oluşur . Aynı insanların ayazda nefes alıp vermesi gibi aynı durum :) Yani egzosttan çıkan sıcak havanın soğuk havayla teması sonucunda oluşuyor . Ama hem beyaz duman atıp hem yağ yakmasını anlamış değilim . Kartelde felan sızdırma olmasın acaba ? bi ustaya gösterin isterseniz yada dikkatli bakın beyazla birlikte hafif mavimsi duman atıyo olabilir

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)