Kullanıcı Tag Listesi

Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen ErHaN
 • 1 gönderen bilalrx
dqw
 1. #1
  ErHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Erhan Uğurlu

  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2008
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  36
  Mesajlar
  15.377
  Otomobiliniz

  Standart Peygamber Efendimizin Doğum Günü.. 20 Nisan..


  metmert bunu beğendi.
  .
  .
  .
  .

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  "İnsanlara, onları size nankörlük yapmaya mecbur bırakacak kadar büyük iyiliklerde bulunmayın."

 2. #2
  bilalrx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üsteğmen

  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  sakarya
  Yaş
  49
  Mesajlar
  1.466
  Otomobiliniz

  Standart Cevap: Peygamber Efendimizin Doğum Günü.. 20 Nisan..

  Hz. Peygamberin(sav), doğum tarihinin, tarih hesaplama yöntemlerindeki farklılık nedeniyle kesin olmadığını görebilirsiniz. Genel kabul gören 20 Nisan 571 (9 Rebiulevvel -Fil yılı-) tarihine itiraz eden Muhammed Hamidullah'ın (İslam tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Hindistanlı Müslüman ilim adamı) gerekçesi ise cahiliye dönemi Araplarında cari olan nesî uygulamasını dikkate almasından kaynaklanır. Bu uygulamayı göz önüne alarak yaptığı hesaplamada doğum tarihini hicretten önce 53. yılın 12 Rebiulevvel'i (17 haziran 569) olarak hesaplamıştır. Sonuçta, yanlış bir bilgilenme ve bilgilendirme söz konusu değildir; tarihî incelemelerin hemen hemen tamamında karşılaşılabilecek farklı rivayetler ve/veya mevcut bilgileri farklı değerlendirmeler söz konusudur.

  Mevlit Kandili ya da Veladet Kandili (Arapça: لیلة مواليد, Mevlid (مولد), Mevlid en-Nebi (مولد النبي), İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.
  Mevlid, "doğum zamanı" demektir. İslam'da Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının 11.sini 12.sine bağlayan geceyi, Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.
  Kandil geceleri İslam'ın ilk zamanlarında var olan bir âdet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

  İslami takvimin ay takvimi, miladî takvimin ise güneş takvimi olmasından dolayı mevlid günleri farklı zamanlara denk gelir. Ayrıca ülkeden ülkeye farklı islamî ay başladığında sabitleme metodu kullanılır. Aşağıdaki tabloda sadece yaklaşık olarak Mevlid günleri listelenmiştir.
  Mevlid tarihleri, 2009-2015 Yılı
  12 Rebiülevvel 17 Rebiülevvel
  2009 8 Mart 14 Mart
  2010 25 Şubat 3 Mart
  2011 14 Şubat 20 Şubat
  2012 3 Şubat 9 Şubat
  2013 23 Ocak 30 Ocak
  2014 12 Ocak 17 Ocak
  2015 2 Ocak/22 Aralık 9 Ocak
  Konu bilalrx tarafından (21-04-2013 Saat 11:58 PM ) değiştirilmiştir.
  metmert bunu beğendi.
  hERKESİN aRABASI kENDİNE gÜZELDİR..ÇiRkİN ArAbA YoKtUr BaKıMsIz ArAbA VaRdIr..:RpS_biggrin:

 3. #3
  NUH YAPICI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Çavuş

  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi
  Jul 2012
  Şehir
  İSTANBUL
  Yaş
  26
  Mesajlar
  624
  Otomobiliniz

  Standart Cevap: Peygamber Efendimizin Doğum Günü.. 20 Nisan..

  (s.a.s)

 4. #4
  bilalrx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üsteğmen

  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  sakarya
  Yaş
  49
  Mesajlar
  1.466
  Otomobiliniz

  Standart Cevap: Peygamber Efendimizin Doğum Günü.. 20 Nisan..

  Kur’an neden Hicrî takvimi esas kabul ediyor?

  Hicrî takvimdeki kamerî sistem yaratılışa daha münasip olduğu gibi Müslümanlar arasındaki adalete de vesiledir...Kamerî takvim Müslümanlar arasındaki adaleti sağlar.Müslümanların dinî ibadetlerinin ritmini ay takvimi ayarlamaktadır. Bu suretle Kur'ân, Müslümanlar arasındaki adaleti sağlamıştır.Çünkü İslam dini, evrensel bir din olup; mensupları, gerek günlerinin uzunluğu gerekse iklim şartlarının farklılık gösterdiği çeşitli coğrafi bölgelerde yaşamaktadırlar. İslam dinindeki namaz ve oruç gibi başlıca ibadetler ise; güneşin doğuş ve batış zamanlarına göre ayarlanmaktadır.
  Şayet İslam ay yılını değil de güneş yılını esas kabul etseydi, bir kısım Müslümanlar hep uzun günlerde oruç tutacak, diğer Müslümanlardan hayatları boyunca daha ağır şartlarda ibadet etmek zorunda kalacaklardı.
  Mesela Hicri takvimde Ramazan Ayı -miladiye göre- her sene on bir gün daha erken geldiği için her mevsimi tek tek gezmektedir. Böylece bütün Müslümanlar ömürleri boyunca hep aynı ayda değil yılın her ayında her mevsiminde oruç tutmuş olurlar.

  Kamerî takvim fıtrata daha uygundur
  Ebu'd-Derda’dan (ra) rivayet edildi ki: "Habibim yaşadığım müddetçe terk etmeyeceğim her ay 3 gün oruç tutmayı tavsiye etti." (Müslim)
  Her ayın “eyyamı beyd” denilen 13,14,15. günleri -miladiye göre değil- Hicri Takvime göre hesaplanır. Bu günlerde ise Peygamber Efendimiz (asm) oruç tutmayı tavsiye etmiştir.
  Peygamber Efendimiz'in (asm) Dolunay vaktinde oruç tutulmasını tavsiye etmesinin hikmeti bilim adamlarınca asırlar sonra anlaşılmaktadır.
  Dolunay zamanında Dünya, Ay ve Güneş aynı doğru üzerinde olduklarından, Ay'ın insan üzerindeki çekim kuvveti artar ve vücuttaki su miktarı yüzde 60'ı aşar. Bunun yol açtığı bedeni ve ruhi değişmeler ise, zehir alma-verme ve suç işleme eğilimini arttırır. Araştırmacıların, beş yıl içinde üç polis karakoluna bildirilen suçları bilgisayara yükleyip, neticeyi dolunay tarihleriyle karşılaştırarak bu sonuçlara vardığı söylenmektedir.
  İşte tam bu günlerde Resulullah Efendimiz (asm) -sadece ay takviminde söz konusu olan- “eyyam-ı beyd” oruçları tavsiye etmektedir.
  Çünkü oruç; dolunayda gerçekleşen insan vücudundaki psikolojik ve fizyolıjik dengesizliğin de sükûnet bulmasına sebep olup işlenebilecek suçlara da mani olacaktır.

  Dünyanın biyolojisi kameri takvimle planlanmıştır
  Çiçeklerin açmasından tohumların yetişmesine, canlıların doğurmasına kadar hepsi kameri takvime tabidir. Bunu herkes farkında olmadan izler. Bütün hayvanların doğum süresi ya 21 gündür ya 28 gündür yahut onun katlarıdır. Yani haftaya tabidir.
  (Hafta fikrinin fıtrî kaynağı bir kamerî ayın dörde bölünmesidir. Başka bir deyişle, hafta fikri, ayın dünya etrafında dönerken geçirdiği dört safhanın (yani ay, ilk dördün, dolunay ve son dör*dün) yedişer gün sürmesinden kaynaklanmıştır.)
  Hiçbir doğum, biyolojik hâdise güneş takvimine göre ayarlanmış değildir. Hepsi kameri takvime göre ayarlanmıştır.
  Bunun daha ilginci insan hücresinin vücut içerisindeki mitozudur ki o da kameri takvime ayarlanmıştır. Bundan dolayı da kanser tedavisi yapılırken tedavideki süreç 21. gün 28. gün 15. gün gibi belli hücre mitozlarına göre ayarlarlar. Demek ki kainatın düzenindeki asıl takvim kameri takvimdir. (Haluk Nurbakî)

  Hicri takvim hayattaki monotonluğu engeller
  Güneş takviminde yılın her ayını her gününü hep aynı mevsimde yaşarız. Fakat ay takviminde durum böyle değildir.
  Nasıl ki birinin bir yerde bir yazlığı varsa, her yaz tatili geldiğinde her senenin aynı ayında oraya gitmek orada tatil yapmak zorunda kalır. Cebinde parası olsa bile yüklü bir parayla aldığı yeri es geçip başka yerlerde serbest bir tatil yapamaz, değişik yerler göremez. Bağlıdır yani! Güneş takvimi de işte belki böyle bağlıyor hepimizi. Bir çeşit monotonluk katıyor hayatımıza.
  Ay takviminde ise daha bir serbestiz. Yılın her ayını her gününü başka başka mevsimlerde, iklimlerde yaşama, tatma-anlama imkânı buluruz.
  Herşey bir hikmet-ibret-şükür-kıyas-hesap üzeredir yani...
  Konu bilalrx tarafından (22-04-2013 Saat 12:05 AM ) değiştirilmiştir.
  hERKESİN aRABASI kENDİNE gÜZELDİR..ÇiRkİN ArAbA YoKtUr BaKıMsIz ArAbA VaRdIr..:RpS_biggrin:

 5. #5
  vehbigüleç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Acemi


  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Şehir
  istanbul
  Mesajlar
  14
  Otomobiliniz

  Standart Cevap: Peygamber Efendimizin Doğum Günü.. 20 Nisan..

  guzel yazı olmus.
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
  www.RenaultClubTR.com

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •  

956
Views