Kullanıcı Tag Listesi

Toplam 9 Sayfadan 6. Sayfa BirinciBirinci ... 45678 ... SonuncuSonuncu
Toplam 87 sonuçtan 51 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.
dqw
    gkhn-y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Standart Cevap: Megane 1 1.6 16V Boğaz Kelebeği Temizliği ( Fotolu)

Bende temizledim tek başıma ama rolanti problemi dewam etmekte :(
    [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
    www.RenaultClubTR.com

ak4859 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Standart Cevap: Cvp: Megane 1 1.6 16V Boğaz Kelebeği Temizliği ( Fotolu)

ARACIM MEGANE II normalde yazmak adetim değil ancak bende bu forumlardan edindiğim bilgilerle hareket ederek aracımı en uygun fiyatlarla tamir etmeye çalıştım.
    1-öncelikle mümkünse kendiniz arıza teşhisi koyup tamir olayına girmeyin bildiğiniz ve güvendiğiniz bir servise özel veya yetkili servise gidin.ve sorununuzun çözülmesi kaydıyla ancak para ödeyeceğinizi söyleyin .çünkü parça değişiyorlar arıza giderilmiyor ancak parketmiyor onlar için buda bozuktu deiğşmesi lazımdı deyip paranızı alıyorlar ve sorun yine hallolunmamış oluyor.
    2-bendeki arıza lpg nin rolantide teklemesi arabayı sarsmasıydı benzinde bu sorunu yoktu ancak çok hafif vuruntu oluyordu arasıra.hava emilatör ışığını yakıyor service ışığıda yanıyor ve enjektör arıza sinyali veriyordu.ve araba kesiyordu.neler yapıp ne paralar bayıldığımı anlatmayacağım ancak bu tür arızaların neler olabileceğini ve nasıl giderdiğimi anlatıyim kısaca.
    3-lpg enjektörü işlevini yitirmiş geç kalınmasa temizlemekle kurtarılabilirmiş değiştiler hava filtresiyle birlikte zaten bozanda oymuş(215 tl) balatın ordaki sahil yolundaki lpg ci yanında yıkama var iyi ustalar zaten meşhurlarmış bende memnun kaldım.arabanın rolantisi ve gaz yemesi düzeldi.çok hafif ancak anlayanın tespit edebileceği vuruntu kaldı oda benzin enjektörlerinin üstünde olan bobinlerde elektrik ufaktan geziyormuş.bobinlerin bozulması bunların kronik arızasıymış. zaten 60-70.000 de bir değişirmiş.4x80 tl ancak ben yaptırmadım gerek duymadım çünkü problemin % 95 i gitti.
    4-fakat yağ değişim zamanı gelmişti 10x40 yerine 5x 40 elf tam sentetik yağ aldım aracın sesi azaldı aracım 2004 2008 sonrası zaten bu numarayı veriyorlarmış.
    5-lpgdeki rolantide sarsma problemini çözdüm ancak servise emilatör ışığı ve enjeksiyon arızası duruyordu.birde arasıra bunlar yanınca araç ne kadar basarsanız basın 25.000 devirin üzerine çıokmıyordu.arıza tespitte boğaz kelebeği çıktı.full temizlik yaptırdım buji+hava filtresi+enjektör temizleme+adaptasyon yinede olmadı.boğaz kelebeğinde problem varmış arasıra yapıyor çok takmıyorum ancak daha önce yazdığım devamlı çıkan bu lamba ve yazılar haftada 1-2 çıkıyor şimdi ve bazen stop edip 2 dak sonra tekrar çalıştırdığımdada yok oluyor yinede 35 dereceye gelmeden araç lpg ye girmediği için benzinde kullanılan bu süreyi 97 oktan kurşunsuz ve 1 depoya 1 enjektör temizleyici atılmış bilinen bir yerin benzinini kullanmakta fayda var.
    6-birde aracımın şanzımanında vites geçişlerinde problem vardı şanzıman yağını renonun servizlerine gönderdiği 75-80 (genelde 90 kullanıyorlar)yağla değiştirdim .biraz düzelir gibi oldu ancak tatmin etmedi motorsilk katkı koydum ümitsizce epey faydası oldu ancak.yinede sabah ilk çalıştığında yağ soğuk diye herhalde geçişte zorlanıyor ısınınca düzeliyor.aksarayda meşhurmuş sadece yağ ve katkı satan bi adam var ondan aldım piyasdada çok çakması oluyormuş.amerikan malıymış bu ürün bor katkılı.
    işte bunlarda benim tecrübelerim birilerine faydalı olursam ne mutlu ancak siz yinede 1. kuralı unutmayın
    gggkhn ve selcuk1984 bunu beğendiler.

RaMC07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Boğaz Kelebeği ne işe yarar ? neye göre ve ne zaman temizlenir ?
    ”Ben herzaman doğruyu söylerim, yalan söylerken bile.”

cmrrkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

hocam sizden cesaretle ben de haftasonu boğaz kelebeğini ve emme manifoldunu söküp temizledim. internetten aldığım lokma takımı hiç takılmadan işimi yapmamı sağladı. ama bir konu kafama takıldı. emme manifoldunun içinde yağ vardı. çok değildi ancak, manifoldu ters koyduğumda akıp yere damlıyordu. normal midir? korkmam gerekir mi? arabamın 5. vites 100 km hızla giderken bağırmasıyla alakası var mıdır? arabam 2005 scenic 1,6 16 v(k4m motor) teşekkürler...
    www.RenaultClubTR.com

delican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    OnBaşı

Durum
    Otomobiliniz

Çok aşırı olmamakla birlikte içinde yağ bulunması doğaldır. Çünkü motorda aşırı ısıyla yağın çok az bir miktarı yağ buharı halde emme manifolduna aktarılır ve burada tekrar soğuyarak yoğuşur ardından zaman içinde burdan tekrar vakumla silindirlere çekilerek yakılması sağlanır. Manifoldu söktüğünüzde altta bulunana yağ buharı contasınıda görmüşsünüzdür. Conta değişimi esnasında o contanında yenilenmesi gerekir. Manifold oradanda extra kaçak hava çekebilir ki buda tekrar rolanti bozukluklarına sebep olur yada contanın kötü olması sebebiyle yağ kaçırarak silindir üst kapağının yağ ve tozla kirlenmesine sebebiyet verebilir.Kısacası manifoldun içerisinde bir miktar yağ bulunabilir.
    www.RenaultClubTR.com

cmrrkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

çok teşekkür ederim.
    www.RenaultClubTR.com

saneromer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

bende servise sordum iç v dış kelebek contaları ikisi 40tl

çılgın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Slm arkadaŞlar bende bi ustaya temizlettim kelebegi megane 1 1.6 8 v aracim .temİzlİkten sonra yolda giderken atiyorum 3000 devirde boŞa aliyorum gazi kesiyorum ama devir 2000lerde kaliyor sonra yavaŞ yavaŞ dÜŞÜyor bazen dÜŞmedİĞİde oluyor .aradim ustayi temizledikten sonra olur dedi biraz kurum yapmasi lazimmiŞ eeee ben niye temizlettim dedim bunlarda bole dedi benim sorum bu gercekten bolemi yoksa bi ayari varmi
    www.RenaultClubTR.com

Ömer Demirbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tuğgeneral

Durum
    Otomobiliniz

Demekki bu rolanti sorunu kronik bütün yorumları okudum herkes aynı sorunlardan bahsetmiş ne yapalım gülü seven dikenine katlanır paylaşım için çok teşekkürler

kerberos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı çılgın Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm arkadaŞlar bende bi ustaya temizlettim kelebegi megane 1 1.6 8 v aracim .temİzlİkten sonra yolda giderken atiyorum 3000 devirde boŞa aliyorum gazi kesiyorum ama devir 2000lerde kaliyor sonra yavaŞ yavaŞ dÜŞÜyor bazen dÜŞmedİĞİde oluyor .aradim ustayi temizledikten sonra olur dedi biraz kurum yapmasi lazimmiŞ eeee ben niye temizlettim dedim bunlarda bole dedi benim sorum bu gercekten bolemi yoksa bi ayari varmi
    Arabanın bunu yapması normal giderken boşa atarsan rolanti birden inmez hatta dediğin gibi 2000 devirde durabilir fakat arabayı durdurursan rolantinin normale geldiğini göreceksin.

2001 MEGANE RXİ 1.6 16V

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)