Kullanıcı Tag Listesi

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
dqw
    Emre Fırat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yasaklı Üye

Durum
    Otomobiliniz

Standart Full Oto Anfisi Montajı...

Arkadaşlar herkese hayırlı ramazanlar ve iyi geceler..Öncelikle bu konuyu ihtiyacı olan arkadaşların yararlanması için açıyorum ve unutmamak lazım bilgi paylaştıkça çoğalır,önem kazanır...Bu konuda en detaylı şekilde bir araca anfi nasıl bağlanır onu anlatmak istiyorum.Yaşım 16 fakat boza boza öğrendim zamanında bende bişeyleri.. :)

İlk öncelikle anfi,tornavida ve gerekli uçlar,gerekli tüm kablolar ve aparatlar gibi tüm malzemelerimizi kontrol ettikten sonra işe başlayabiliriz artık..
    -İlk başta akümüzün artı (+) kutbunu söküyoruz.
    -Daha sonra anfiye bağlıyacagımız artı kablosunun ucuna gerekli aparatımızı yankeski yardımıyla takıyoruz soket vs. adı tam aklımda değil özür dilerim.
    -Kablomuzu motor bölümünde ortadan sarkmayacak şekilde tutturarak aracın müsait yerinden içeriye sokuyoruz.kabloyu motorda CIRT adıyla bilinen klipsle mevcut yerlere bağlayarak sağlamlaştırabiliriz.
    -Kabloyu aracımızın içine soktuktan sonra sağ bölüm farzedelim iç maşpiyellerini söküyoruz gerektigi şekilde.
    -Kabloyu maşpiyellerin altından en uygun biçimde geçiriyoruz ve arka koltuga geldiğimizde isterseniz koltugu söküp arka panzotun hemen altından bagaja uzatabilirisiniz..Bunun yerine ben şöyle yaptım koltugun yaslanma yeri ile kapı lastigi arasında kalan yere soktum ve herhangi ucu sivri olmayan anahtar yardımıyla içeri itip görünmemesini sağladım ve panzotun kenarından bagaja soktum.
    -bagaja getirdiğimiz kablonun ucunu anfideki (+12V ) girişine düzgünce bağlıyoruz bu arada artı kablosunun üzerinde sigorta olursa bizim faydamıza olunur eger sigorta mevcutsada anfinin kendi sigortasının amperinden düşük olmasına dikkat edin örnek:anfinin kendi sigortası 30 amper ise kabloya takıcagımız sigorta 25 amper olursa daha sağlıklı olur.
    -Maşpiyelleri uygun biçimde toplayabiliriz bu tarafla işimiz bitti.
    -Bu arada işlemler tamamen bitmeden aküyü bağlamamanızda fayda var bir yere değdirip şase alırsa sigortanın atma ihtimali var anlık olarak.
    -Şimdi aracın sağlam bir yerinden anfiye şase verilecek.bu aracın arka kulelerinden olabilir. Kabloya başlıgını taktıktan sonra kuleye geçirip üstünden vida atarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
    -Şase kablosunuda anfideki GND yazan çıkışa giriyoruz Graund diyede yazabilir.
    -Sıra RCA kablolarına geldi...Teybimizi yerinden çıkarıyoruz RCA çıkışlarını görücez bu çıkışlara rca kablosunu bağlıyoruz ve uygun biçimde aracın sol tarafına ****rüyoruz..Kesinlikle dikkat arkadaşlar artı kablosuyla aynı yerden ****rmemeye gayret edin yoksa akım çekiceginden seste parazitlenme olabilir o yüzden uygunsa aracın bir diger tarafından ****relim..
    -RCA kablolarını maşpiyelleri söküp aynı şekilde bagaja ****rüyoruz ve 2 adet rca ucunun 2 ucunada bölücü aparat denilen genelde Y fişi denir bunu takıyoruz örnegin kırmızı rca ucuna Y fişini taktıgımızda hem kırmızı hemde siyah olarak 2 çıkış verir aynı şekildede digeri toplamda 4 rca çıkışımız olur bu uçlarıda anfinin diger tarafındaki rca girişlerine takılır.
    -Sıra rem kablosunda arkadaşlar rem kablosu teybimizin arka çıkışındaki genelde mavi renkli olan kablodur.Bu kablonun amacı teyp açıldıgında anfiye 12v akım ileterek anfiyi otomatikmen açması ve teyp kapatıldıgnda kapatılması...Rem kablosunuda rca kablosuyla aynı yerden bagaja ****rebilirsiniz fazla akım çekmiyceginden seste bi bozukluk yapmaz.
    -Rem kablosunu anfide zaten üzerinde yazar REM diye bu girişe bağlıyorz.ve sonra teybi açtıgımızda gelip anfiye bakıyoruz ışıgın yanması ve tekrar teybi kapatp bakıyoruz ışıgın sönmüş olması lazım . tabi öncesinde akü kutup başını ve sigortaları takmayı unutmayalım :D
    -Anfimizi çalıştırdıgımıza göre 1 ve 2nci kanalına normal oval kolonları 3 ve 4ncu kanala subwooferımızı bağlıyoruz bu kanallara baglamalıyız çünkü her anfi en yüksek çıkışı 3 ve 4ncü kanala verirmiş bir tesisatçı abim söylemişti. ch3'ün artısını ve ch4ün eksisini kullanarak bağlıyoruz wooferımızı ..
    -Sıra geldi en son işleme teybimizdeki tüm ayarları sıfırlıyoruz herşey sıfırda olması lazım gerçi aküyü söküp taktıgımız için sıfırdır ama kontrol edelim en azından.Kontrol ettikten sonra GAİN ayarı yapmaya geliyor sıra
    -Gain ayarıı yapmak için basslı bir müzikte sesin yüzde 75ini açıyoruz tabi bundan önce gain ayarını anfinin üzerinden kısıyoruz tamamen sesi yüzde 75e kadar açtıktan sonra gain vidasını tornavida yardımıyla yavaş yavaş açıyoruz kulak zevkimize göre ses bozulmaya başladıgında bırakıyoruz bu kadar güle güle kullanın arkadaşlar sisteminizi herkese iyi geceler :) kusura bakmayın uzun uzun anlattım fakat tekrar bir soru sorulmasın diye o kdar detaylı anlattım tekrar iyi geceler hayırlı ramazanlar abiler arkadaşlar :)

*MERT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mert İBRACIK

Durum
    Otomobiliniz

Standart Cvp: Full Oto Anfisi Montajı...

Teşekkürler Emre.
    Aktif olursan seviniriz.+ iftar bulusmamızada bekleriz.
    [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Alıntı cliosportap Nickli Üyeden Alıntı
    Mert , torpidonun vidaları çok sert.. :D

Mert İbracık

Yasaklı Üye

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı *MERT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler Emre.
    Aktif olursan seviniriz.+ iftar bulusmamızada bekleriz.
    Rica ederim abi ne demek iftar buluşmasınada gelmeye çalışırım abi görüşmek üzere iyi geceler.:)

cancaloz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tümgenaral

Durum
    Otomobiliniz

teşşkkrler ;) fotoları bol çekelim mert (:

Aracımın birkaç fotosu :)

Yasaklı Üye

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı michr0p Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rica ederim :)

Mert İBRACIK

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı michr0p Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabikide.:)

Mert İbracık

cancaloz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tümgenaral

Durum
    Otomobiliniz

hadi baklm (: bu ara yemeği yemişsindr afiyt olsn ;)

Aracımın birkaç fotosu :)

Mert İBRACIK

Durum
    Otomobiliniz

Eyvallah abi yedik.(:

Mert İbracık

*MeLiH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yarbay

Durum
    Otomobiliniz

Resimli Anlatsaydın Daha iyi olurdu , eline sağlık yinede çabalamışsın ;)

Yasaklı Üye

Durum
    Otomobiliniz

Alıntı *MeLiH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Resimli Anlatsaydın Daha iyi olurdu , eline sağlık yinede çabalamışsın ;)
    Sağol abi teşekkür ederim fakat oldukça her detayı anlattım adım adım izlenildiği taktirde resime gerek kalmadığını düşünüyorum.Kendi aracıma uygularken resim çekseydim keşke ama yinede burdaki arkadaşların işine yaramazdı diye düşünüyorum bendeki araç tofaş iç bakalit aksamlarının sökülmesi kolay burda kiminin megane kiminin laguna v.s. o yüzden çekmedim bende abi :)

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)