Kullanıcı Tag Listesi

Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 12
Toplam 20 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
dqw
    hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başçavuş

Durum
    Otomobiliniz

Standart Cvp: Muayene hanesi dolmuş ruhsat ve muayene işlemleri

Çok teşekkürler arkadaşlar. Dudulluya gitsem iyi olacak galiba, hem yakın hemde birşey olursa bostancı sanayideki tamircim yol üstünde olur Küçükyalıya gdip gelirken. sizden sonra dudulluda birşey değişmişse yazarım döndüşümde (10 kasımda gideceğim)

Amortisörler miyadını doldurmak üzere umarım geçer. Emniyet kemerleri çalışmasına çalışıyorda yolcu tarafı biraz zor geri topluyor. Baktırmam lazım. Ön takımlarda galiba rot başları gitti ufaktan hafif ses yapıyor ve herzamanki gibi fıskiyelerin birer tanesi tıkandı!Deterjanlı (camsil) silecek suyu kullandığım halde neden tıkanır hiç anlamıyorum! Eski ilkyardm çantasının yerine yenisinide alınca yada bulunca tamam olacak herhalde.
    [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
    www.RenaultClubTR.com

GoKaLp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üsteğmen

Durum
    Otomobiliniz

Emniyet kemeri benimde zor topluyo ama kilitlemesi önemli kilitlesin kopçalar çalıssın yeter inşallah rahatca gecersın ;)

Başçavuş

Durum
    Otomobiliniz

Evet beklenen gün geldi, muayene istasyonuna gittim. Bayram öncesi olduğu için epeyce kalabalık olduğunu söylediler, normelde değilmiş dediklerine göre.

Gitmeden önce değilde, orada bir sakinleştirici almanızda fayda var! Dudulluya gittim.Kim kime dum duma! Normal şartlarda, istasyona girip , uygun şekilde parkedip, istasyonun hemen yanındaki bölümden sıra numarası alıyorsunuz,dokunmatik ekran ile. Muayene ücretini yatırdıktan sonra aracınıza gidip bekliyorsunuz, duyulabilecek şekilde anons ediyorlar, aracınızı teslim edip binanın diğer ucundan alıp yine park edip belgelerin gelmesini bekliyorsunuz.
    Ek-1 formunuda beraberide veriyorsunuz başkada yapacak birşey yok.Çalışanların bazıları son derece saygılı, bazıları sanırsınki orada başkomiser olmuş!!!!!havalarda geçilmiyor, birşey soruyorsun yada rica ediyorsun salak salak cevap veriyor ya sabır çekiyorsun!

Bugünkü izlenimlerinden anladığım kadarıyla, fabrikadna çıkmış, üzeri mumla kaplı araçlar hariç sanırım %90'ı ikinci kez abuk sabuk sebeplerle yeniden çağırılıyor.

Gitmeden önce rot-balans cıya gittim, ön takımları kontrol ettirdim, amortisör üst takozları ile şanzıman takozunu değiştirttim. Egzostçuya gittim, baktırdım bir çürük, delik varmı diye, yok dedi gayet sağlıklı.

Muayenede,bana denk gelen kendini bir halt sanan yeni yetme bir veletti! Ben binanın öbür ucuna yürüdüğümde araç far ayarına gelmişti. Aracı aldım rapor geldi;
    -egzost'dan pas sesi geliyor---->Ağır kusur!!!!!!!!!!!!!!!!!
    -plaka lambası yanmıyor--->hafif kusur!!!!

-Egzost'da delik varmı?
    -yok
    -e peki ne sesi bu
    -sallayınca şıkırtı geliyor
    -yani?? delik patlak değil, o sesde muhtelemen içinde zamanla dökülen pas
    -bunu yaptıracaksınız
    -ya iyide sağlam susturucuya ben ne yaptıracağım
    -ben bilmem, kusurlar bunlar 30 gün içinde yaptırın getirin

hay senin ....... diyerek egzostçuma geri geldim. Çocukda şaşırdı kaldı çünkü ikimizde aynı şeyi birbirimize söylüyoruz" egzost patlak değilse ne gibi bir ağır kusur yaratıp aracı trafikten men edebilir?nihayetinde bu pas devamlı olacak devamlı dökülecek!"...
    İşine son derece sadık ve sorumlu olan egsoztçum "tamam abi sökeriz ozaman içini boşaltırız bir şekilde" diyerek arkasusturucuyu söktü, üstüne 3 tane delik açıp içindeki yaklaşık 1~2 avuç pası boşalttı,tekrar kaynak yapıp yerine taktı.
    (gitmek isterseniz Kamer Egsozt, maltepede civarlarında olanlar rahatlıkla gidebilir, son derece saygılı ve dürüst bir çocuk.isteyen olursa yerini tarif ederim)

Vakit geçmesine rağmen "hadi ulan bugün bu iş bitsin" dedim, giderken plaka lambasınıda alıp taktım.

İkinci kez giden olursa; önceden randevuya gerek yok. İstasyona girin (normal günlerde tabi,böyle bayram seyran zamanları feci), aracı parkedin, önceden numara aldığınız yerde yeniden sıra numarası alın ama bu kez randevusuz-ikinci muayene küçük araçlar için seçeneği ile. Yine evrekları alacaklar, sonra dışarıdan sizi çağıracaklar.

Bu sefer, biraz kalabalıktan karışık bir durum olsada, başka bir genç geldi,yapılanları söyledim; plaka lambası değişti ahanda burada! egsoztdaki şıkırtıyı tamir ettirdim.
    -nsaıl yaptırdınız?
    -(sana ne!!)sapsağlam susturucuyu söktük, üstünde odacıklara denk gelecek şekilde kapak açtık, sonra kaptıp kaynak yaptırdık!
    -tamam ben bakayım

dedi aldı aracı baktı, egzost'a biraz asılarak baktı çıktı, "tamam" dedi "aracı alın bekleyin" dedi. 5 dakika sonra geri gelip, "ben şuna bir daha bakayım" dedi.
    Ulan sanki arabaya modifikasyon yaptırdım, altı üstü kışı kırık bir susturucudan gelen şıkırtı be adam, uzay mekiğinin motoru değilki meret!

Soktu tekrar kanala, bu sefer ilk bakan veletle, bir başkası daha geldi. SAnki yalan söylüyorum yada inanılmaz bir şey yapmışım gibi üçü birden kanala indi, tam tabiri ile söylüyorum, HAYVAN gibi asılmaya başladılar egzost'un tamamına. HAYVAN gibi diyorum çünkü araba 8şiddetinde sallanıyordu. Üçü birden sallayınca sanki ses gelmesini sağlayacaklar. Yahu havyan herifler, o egzost sizin gibi 3 tane öküz gelsin asılsın , apırlık denemesinde bulusun diye takılmıyor oraya, camel trophy'ede girmeyeceğime göre, bu egzost'un tüm aksamı normal yolda salınım yapsın kendini taşısın diye, 3 tane öküzün güç denemesine maruz kalsın diye değil!
    Angut herifler, iki kere sallarsın limitler dahilinde ses gelmiyormu? tamam demekki olmuş. Ayrıca beni okadar yola gönderdiniz, okadar iş yaptırdınız ne olacak? 3 ay içinde o pas yeniden olacak! istanbul burası, Kars değilki kupkuru olsun nem olmasın! İstanbulda deniz var nem var, gayet normal paslanması bunların!

O anda egsozt pabuçlarını koparsalar, aha! direk biz yapmadık diyecekler, birde 3. muayene olduğu için bana girecek parası!

Ben kanala atlamak üzereyken "napıyosunuz lan arabama "diye,
    nihayet artık ses gelmeyeceğinden ikna oldular ve araç muayeneden geçti.

Yarın ilk işim bu işlemi Tüvturk'e şikayet etmek olacak. Plaka lambasının yanmaması asıl ağır kusurdur, çünkü plakanın yanmaması araç güvenliği için tehlikedir, ama patlak olayan bir egsozt'un içindeki pas şıkırtısı sorun etmeye bile değmez. O benim keyfimdir, ister susturucu değiştirirm ister değiştirmem patlamadığı sürece. Ayrıca araca böyle davranma hakkını kimden alıyorlar? üzeirne bir önlük geçiren kendini böyle paşamı sanıyor? Ya kopmayacak bir parçayı koparsalardı? altı üstü 3 tane kıytırık lastik conta tutuyor koca egsozt sistemini. Aksları kontrol ettikleri sistemde aynı şekilde! siz rot balansçıda adamın harsss diye arabayı kaldırdığını gördünüzmü? adamlar nazik davranır kaldırırken indirirken. HErifler getiriyor kanalda bir yere, ön takımı kaldıran hidrolik yastık küt diye kaldırıyor arabayı. Ne hakkınız var sizin öyle kaldırmaya ?kaldırdığınız yer arabanın motor bloğunun tamamı!!!

Eeee bunları başı boş bırakırsan olacağı bu. Bu hızlı kontrolde bunlar başıma geldiğine göre , normal kontrolde neler oluyor dşünmek istemiyorum.

Allah her muayeneye gidecek olana bol bol sabır versin, sonradan doktor muayenesi göstermesin!!!!!
    www.RenaultClubTR.com

deliikadir5858 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    OnBaşı

Durum
    Otomobiliniz

oncelıkle hyrlı olsun allah sabır versın muaneye gırenlere

3 gun ıcınde 2 tane aracı muaneye goturduk bırısı kankımın kendı arabası starex mınubus sultanbeylıgı ıstasyonundan randevu aldık felan fılan aracı teslım ettık ve araca bakmaya basladık en dıkkat ettıgım sey aracta ılk yardım cantası varmı yokmu bakmadı lastık derınlıklerıne bakmadı ..bız lastıklerden kalır dıe denemek ıcın gıtmıstık lastıklerden gectı .. tabı bakılmadan nasıl gectıyse bılmıoruz 2 tane agır kusur cıkardı eleman 1 ı egzoz takozu kopukmus oda egzoz sallanmıyor sadece kenarı azıcık asınmıs ve agır kusur . dıgerı ıse arka koltuklarda emnıyet kemerı yokmus neyse eksıklerını tamamlattırdık ertesı gun goturdukbakıldı ve gecıldı bugun ıse dıer arkadasın arabayı goturduk omega catalcada kı muane ıstasyonuna 4 numaralı yerdeydık bızım araba cıkana kadar dıer kısımlar 4-5 araba cıkarttı abartmıorum ne gelırse yazmıs motor u yenı yıkatmamıza ragmen motorda yag kacakları yazmıs netıcede gectı araba 10 a yakın kusur la halbukı kusur gerektırıcek bıse yok egzoz paslı yazmıs hafıf kusur ... allahım ya .. neysekı bız aman muaneden gectık kacıp gıdelım dedık resmen o sekıl mıllet ısynlardaydı ... bence her ıstasyon kafasına gore ıs yapıyor gıbı geldı veya calısanlar mı demelıyım bılmyorum ama işlemler ve araca bakılma tarzları hıc esıt deıl
    www.RenaultClubTR.com

Başçavuş

Durum
    Otomobiliniz

Evet geldik işlemin son kısmına, ruhsat nasıl değiştirilir?

Benimki gibi 2000li yıllardan kalma ruhsatlardan kullanıyorsanız maalesef sadece Trafik Belgesi tarafını değiştirremiyormuşsunuz.Bugün öğrendim maalesef. AB uyum yasalarımı desek yoksa "ahanda bakın yeni bi şekil yaptım bundan sonra böyle olsun"mu dediler orasını bilmem ama sonuçta diğer bir başlıkta Pulathaneli arkadaşımızın anlattığı tescil belgesi nasıl değiştirilir başlığındaki gibi belgeler olmak zorunda.

Bu yüzdende eğer bu yeni belgelerden değilse iki yaprağıda "mecburen" değiştirmek zorundasınız.

İŞlemler sandığımdan kolaymış. Muayene aşamasını geçtikten sonra, istasyondan 7 şi günü dedikleri (ben 15 gün veya 1 ay diye biliyorum) süre içinde [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinde hemen sağ üstte gördüğünüz e-randevu bölümünden araç tescil işlemlerini takip ederek (işlem yerine gelince araç trafik ve tescil belgesi tebdil işlemleri) bir randevu saati alıyorsunuz. RAndevu onay sayfasının bir çıktısını almayı unutmayın.

giderken;
    randevu saati çıktısı
    EK-1 formu
    yapacağınız işlem için dilekçe
    araç muayane raporu
    trafik sigortası nı yanınızda ****rüyorsunuz.

İLave olarak ;
    kimlik fotokopisi
    muayene raporu fotokopisi (orjinali sizde kalsın derseniz)
    trafik sigortası fotokopisi (orjinali sizde kalsın derseniz)
    ruhsatın fotokopileri (ne olur ne olmaz)
    yanınızda olsun.

BEn Üsküdar'a gittim bugün, kalabalık olur diye düşündüm, yarım saat erken gittim, pek bir sakindi. Dışarıda sıra numarası makinesi var ama gerek yok bu işlemler için. İÇeride randevu saatinize göre ayrılmış bankolar var ama sonuçta tek kişi var. Kimse yoksa rica edin belki erkenden alırlar evraklarınızı yoksa beklersiniz saati.(niye boştı anlamadım, belkide şansa öyle denk geldi)

Maalesef ben trafik belgesi değiştirmeye diye gittim ama mecburen tescil'de değişiyor.Toplam 108TL aldılar. Ertesi gün öğleden sonra veriyorlar belgelerinizi.
    www.RenaultClubTR.com

Başçavuş

Durum
    Otomobiliniz

ve ruhsat değişiminde son gün!

Dün işim var diye bugün gittim ruhsatımı almaya. Tam alıp emniyet müdürlüğünden çıkarken ruhsatdaki yazılı bilgilere bakıyordumki o ne? şasi no bir rakam ek***, arabanın modeli yanlış yazılmış!Kapıda bir trafik polisi vardı "nasılsa ileride sizinle muhatap olacağız bu ruhsatlarla bunu böyle yazmışlar sorun olurmu?" diye sorunda içeriye gidip hemen düzelttirmemi istedi.

Buradan çıkan sonuç;
    -Herşeyden önce bu işler için gerekli olan EK-1 belgesinin tam manası ile doğru olup olmadığını kontrol edin (benimkinde sorun yoktu ama aklınızda olsun)
    -Trafik şubeden ruhsatınızı elinize aldığınızda bütün haneleri sabırla kontrol edin. Örneğin;
    Şasi numarası 1 harf yada rakam ek*** yazıldığı için arabanızı satarken,muayeneye gittğinizde vs burnunuzdan getirirler
    Arabanın modeli RXT olduğu halde RTE yazılmıştı. buda satışda ve muayenede sorun demek.

En ufak bir ek***likte mutlaka düzelttirin.

Bu arada; eksi ruhsatların kağıdı son derece kaliteli ve sağlamdı.Toplamda 108TL verdiğim iki ruhsat yaprağı fotokopi kağıdından hallice desem yeridir.
    Memurlar robotlaşmış o yüzden hata yapmaları gayet normal! Önceki ruhsatımda da arabann modeli yanlışmış;RXT yerine RTX yazmış yazan! Şimdi yanlış yazılan RTE'nin yerine RXT yazdırmak için söylediğimde 15 dakika sonra beni çağırıp" RTX diye bir model yok, RXT var" demezmi? yahu be adam insiyatifini kullansana! artık sisteme girmişler hepsini bilgisayarda marka,model,yıl girince bütün alt versiyonlar çıkıyor. 2mt uzağındayım zaten söylemişim "RXT olacak RTE değil" diye!

Sonuçta yaptığı işi ikinci kere yaptı. E hergün böyle uğraşırsanız işler şişer sizinde başınız ağrır! Hani sözle tebliğ etmiyorumki, 3 tane eki var yapılacak işin, trafik sigortası-ki şasi no ve model yazıyor, EK-1 belgesi-ki onlarada aynısı var, Muayene raporu-ki ondada yazıyor!

E daha vatandaş napsın?

Neyse velhasıl kelam, bu ruhsat değiştirme işinin aslı astarı budur. Ruhsat değiştirirken özellikle tescil'i adres değiştirme şansınız var,o yüzden bu fırsatı kaçırmayın. Hoş adreside kafalarına göre yazıyorlarya.....

Herkese kolay gelsin.
    www.RenaultClubTR.com

semih89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çavuş

Durum
    Otomobiliniz

memurlar böle böyle deyince de kızıyorlar :)
    www.RenaultClubTR.com

Sindirgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemi

Durum
    Otomobiliniz

Arkadaşlar bugün aracımı muayneye göderdim 2 ağır kusur çıkmış ağır kusurlardan;
    1.si emniyet kemeri (leri) yok

2.si direksiyon hidrolik kaçırıyor.

96 model Renault 19 sedan. 2 önde 2 de arkada mevcut emniyet kemerleri var ve çalışır durumda. Arkada 1 emniyet kemeri daha olması lazım demiş ortada kuşak olması lazım demiş...

Bu araçların orjinalinde 5 emniyet kemeri var mı?
    5. emniyet kemerinin montaj yeri var mı?
    bir de bana nekadara malolur?
    birde hidrolik çok az sızdırıyor yani ayda bir kere tamamlıyorum yıkatsam geçer mi?

teşekkürler
    www.RenaultClubTR.com

sistolik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    RCT Edirne İl Temsilcisi

Durum
    Otomobiliniz

5. emniyet kemeri yok saqnırım fakat sonradan oraya nasıl emniyet kemeri taktırılır bende merak ettim sonuçta döşemeyle filan baya oynamaları gerkecektir koltuktan delik açmaları lazım baya masraflı olur diye düşünorum
    hangi hidrolikten bahsettiğini anlamadım
    ÜJ - BEJ

Başçavuş

Durum
    Otomobiliniz

Yanlış biliyor olabilirim ama kişi sayısı ile ilgili olarak 4 yolcu ise 4 kemer 5 yolcu ise 5 kemer olarak kabul eidliyor. Ruhsatta 4 kişi yazıyorsa burnuna dayarsınız bu arabada yolcu sayısı 4 5. kemere gerek yok diye. Ruhsatta yolcu sayısı 5 ama 4 kemer varsa ancak aracın orjinalinde 5. kemer olmadığı konusunda ikna gücünüze bağlı. Belki bunun için sizden yetkili bir renault servisinden yazı isterler, "bu model arabalarda 4 kemer vardır, 5.kemer takılamaz "diye. TAbi bu durumda eğer ruhsatta 5 kişi yazıyorsa artık işin içinden nasıl çıkarsınız orası karışık!
    www.RenaultClubTR.com

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)