Kullanıcı Tag Listesi

Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
dqw
 1. #1
  murattemz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Murat TEMİZ

  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi
  May 2012
  Yaş
  39
  Mesajlar
  565
  Otomobiliniz

  dikkat Arızalar, Nedenleri - Bakımı Nasıl Yapılır...

  arızalar,nedenleri-bakım nasıl yapılır

  Belki biraz uzun gelecek size ama bence faydalı bilgiler içeren sebeb ve çözümlerin gösteren bir yazı.Ben print alarak motosikletimde taşımaktayım bir gün gerekebileceğini düşünerek..Paylaşmak istedim.

  Akü bittiğinde ne, nasıl yapılmalı?

  Farkında olmadan farları açık unuttuysanız veya başka bir nedenle motorunuzu çalışmayabilir. Sorun aküden kaynaklanıyorsa, motoru çalıştırmak için takviye işlemi yapılır. Takviye kablolarıyla başka bir aracın aküsünden güç alınarak otomobili çalıştırma yoluna gidilir. Bu işlem sırasında yanlış takviye yapıldığı da olur. Yanlış takviye yapılması, özellikle enjeksiyonlu otomobillerin elektronik kontrol ünitesinin ve çeşitli parçalarının arızalanmasına ve bir hayli kabarık tamir faturasına neden olur.

  Doğru takviye nasıl yapılır?

  motorunuzu aküsü boşaldığında yapmanız gereken başka bir aracın aküsünden takviye alarak çalıştırmaktır. Ancak bu işlemi yaparken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor.

  - Motor takviye yoluyla çalıştırabilmek için her iki akünün de; aynı kapasitede (Ah/Ampersaat) olması gerekiyor. (Bu bilgi akünün üzerinde yazılıdır.)

  - Takviye alacağınız araçla aracınızın temas etmediğinden emin olun. Araçların birbirine temas etmesi durumunda, takviye kablolarının artı uçları bağlanır bağlanmaz araçlar üzerinde elektrik akımı oluşur. Bu da tehlikelere sebep olabilir.

  - Başka bir motordan takviye alındığında, iki aracında gereksiz lamba ve aksesuarlarını kapatmalısınız.

  - Takviye kablosunun pozitif (+) ucunu (kırmızı) boş akünün pozitif (+) ucuna, diğer ucuysa takviye alınan aracın pozitif (+) ucuna bağlayın. Kablonun negatif (-) ucunu da (siyah) yükleme aküsünün negatif (-) ucuna bağlayın. Siyah kablonun negatif (-) ucunuysa hareket etmeyen metal bir parçaya veya silindir blokuna tutturun. Kabloyu boş akünün eksi (-) terminaline bağlamayın. Çünkü aküden kıvılcım meydana gelmesine neden olabilirsiniz.

  - Bağlantıların tamamlanmasından sonra elektrik veren aracın aküsü zayıfsa, o aracın motorunu çalıştırın ve motoru çalışır durumda bırakın.

  - Motor hemen çalışmadığında, boşalmış olan akünün cereyan alabilmesini sağlamak için birkaç dakika bekleyin ve tekrar deneyin.

  - Daha sonra şarj edilen aracın motorunu da çalıştırın. Motor çalıştıktan sonra, şarj kablolarının bağlantılarını hemen çözmeyin. Motorun 5 dakika 2000 devirde çalışmasını sağlayın.

  - Takviye kablosunu dikkatle çözün. Bu işlem sırasında önce negatif (-), sonra da pozitif (+) kablo uçlarını çıkarın.

  - Akünüzün şarjının bitme nedenini bilmiyorsanız (ışıkların açık kalması haricinde) yetkili servisinize gidip şarj sistemini kontrol ettirin.


  Aracınızın Motoru Çalışmıyorsa Muhtemel Sebepler

  Benzinle çalışan bir motorun çalışması için üç temel gereksinimi vardır:
  Hava-yakıt karışımı,
  Ateşleme,
  Silindirlerde sıkıştırma (kompresyon).
  Motorunuz çalışmıyorsa problem muhtemelen bunlardan biri, çoğunlukla da yakıt veya ateşlemedir.

  Sorun Hangisinden Kaynaklanıyor?

  Marş yaptığınızda motor normal ilk çalıştırmalardaki gibi dönüyor mu? (Evet; Hayır)
  Cevabınız r16;hayırr17; ise, bir akü veya marş motoru probleminiz var demektir.
  Önce farlarınızı yakınız. Parlak ve normal olarak yanıyorlar mı?
  Parlak ve normal olarak yanmıyorlarsa, akünüz zayıf veya akü bağlantı sorununuz var demektir. Akünüzü şarj etmeli veya başka bir araçtan kablo ile bağlantı yardımı almalısınız.(Kablo ile bağlantı yardımı almadan önce aracın katalogundaki imalatçı firmanın işlem ve uyarılarını okumalısınız.) Aracınız çalışırsa ve akünüz eski değilse, ilk fırsatta bir servise uğrayarak sorunun nedenlerini öğreniniz.
  Farlarınız parlak ve normal olarak yanıyorlarsa, farlar açıkken birinin gözlemesini sağlayarak, tekrar marş yapınız.
  Farlarınız parlak olarak kalıyor ve değişmiyorlarsa, muhtemel problem marş, kontak anahtarı veya rölededir. Servise başvurmalısınız.
  Marş yaparken farlarınız zayıflıyorsa, muhtemel problem akü, marş veya şasi topraklama kablosundadır.
  Cevabınız 'evet' ise, bir yakıt veya elektrik/ateşleme probleminiz var demektir.
  Marş yaptığınızda motor normal ilk çalıştırmalardaki gibi dönüyor fakat çalışmıyorsa, birçok muhtemel neden olabilirse de bunlar iki grupta toplanabilir:
  Deponuzda yakıt bulunduğundan emin olmalısınız. Yakıtınız çok az ise, özellikle eğimli yollarda motora yeterince yakıt pompalanamayabilir.
  Yakıtınız yeterli ise, muhtemel sorunlar, tıkanmış yakıt filtresi, tıkanmış yakıt enjektörleri, çalışmayan yakıt pompası veya bir elektrik/ateşleme problemidir. Bu durumda yapılacak en doğru hareket, muhtemelen profesyonel yardım almaktır.

  Motorunuz Stop Etti ve Çalışmıyorsa Muhtemel Sebepler

  Islak yolda veya yağmurda sürdünüz ya da motoru yıkadınız ise, motor kompartmanını açarak, distribütör, yüksek voltaj kabloları ve bujileri kontrol ediniz. Islanmışlarsa, kontak kapalı iken kuru ve temiz bir bez parçasıyla silin (böyle bir durumun etkisi genellikle motorun güç kaybı, düşük devirde tekleme biçiminde görülür) (Kontak açıkken motora dokunmayın ve motorun sıcak olması ihtimaline karşı dikkatli olun.). Kurutma işleminin ardından, motorun boğulmuş olma ihtimaline karşı gaza sonuna kadar basarak yeniden marş yapın.
  Motorunuz, akü kablolarını ayırıp tekrar bağladığınızda çalışmadı ise, bunun anlamı sisteminizden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olmalısınız. Akü bağlantılarının temiz olup olmadıklarını kontrol ederek, tekrar sıkıca bağlayın. Pozitif kablonun akünün '+', şasi kablosunun da '-' terminaline bağlandığından emin olun (Bir an bile olsa yanlış bağlantı, bazı motor kontrol ve bazı diğer elektronik elemanlar bozulabilir).
  Depoda yakıt bulunduğundan emin olun. Benzin bulunmadığı halde gösterge doğru çalışmadığı için varmış gibi gösterebilir. (Yakıtın bitmesinin ilk işaretleri tekleme, güç kaybı ve enjeksiyonlu motorlardaki elektrikli yakıt pompasının olağan dışı gürültülü çalışmasıdır).
  Motor yeni tamirden çıktı ise, tekrar tamirciye ****rün. Bir şeyler unutmuş olabilirler.

  Motor aşırı ısındıktan sonra stop etti ve soğuduktan sonra da çalışmıyorsa
  Muhtemelen ciddi bir problemle karşı karşıyasınız (kırık piston, eğilmiş supap, yırtık conta gibi). Soğuduktan sonra çalışırsa, aşırı ısınmanın sebeplerini bulmalı ve yola çıkmadan gidermelisiniz. İlk iş, soğutma sıvısının eksik olup olmadığının kontrolüdür. Antifriz su karışımınız yoksa, geçici olarak su da ilave edebilirsiniz. (Motor sıcak iken radyatörü açmayınız). Su pompasını ve kayışını gözle muayene edin. Kayış kopmuş veya gevşek olabilir. Radyatör ve hortumlardan soğutucu sızıntısı olup olmadığına bakınız. Radyatörün ön kısmına bakın. Kağıt, yaprak, vb. ile tıkanmış olabilir. Sebebi belirleyemezseniz ya da her şey normal göründüğü halde, motor yine aşırı ısınırsa aracınızı derhal bir tamirciye ****rmelisiniz. Acil durumlarda, varsa klimanızı kapatınız ve ısıtıcınızı maksimum ayarında çalıştırınız
  Motor stop etmeden önce yağ basıncının çok düşük olduğunu fark ettiyseniz, yağ seviyesini ve motorun altında yağ sızıntısı olup olmadığını kontrol ediniz.
  Motor stop etmeden önce vurma sesi, tıkırtı veya ıslık gibi anormal sesler duyduysanız, muhtemelen ciddi bir motor problemiyle karşı karşıyasınız. Motordaki kayışları kontrol ediniz. Kopma sırasında vuruntu benzeri ses çıkabilir. Islık veya gıcırtı, kayış gevşekliğinden kaynaklanabilir. Metalik vuruntu sesi ise,genellikle düşük oktanlı benzin veya ateşleme avansının fazla olmasından kaynaklanır.

  Motor stop etmeden önce egzozda duman gördüyseniz;

  - koyu siyah duman motorun boğulmasının veya bujilerden bazılarının ateşleme yapmıyor olmasının sonucu olabilir.
  - mavi veya açık mavi duman, motorun anormal aşıntı, kırık segman, piston, vb.r17; ye bağlı olarak yağ yaktığı anlamına gelir.
  - beyaz duman (buhar) motora conta bozukluğu, kırık veya çatlaklardan soğutma sıvısı girdiği anlamına gelmektedir.
  Aracınızdan kuvvetli benzin kokusu geliyorsa, yangın tehlikesi var demektir. Hemen kontağı kapatarak aracın dışına çıkmalı, güvenlik nedeniyle kendi başınıza onarmaya bile kalkmamalısınız.

  Marş motoru motoru döndürmüyor veya çok yavaş döndürüyorsa, muhtemel sebepler:

  - Zayıf, boşalmış akü
  - Bir marş sorunu
  - Akü uçlarında kötü bağlantı
  - Motorun iç sorunu (kötü yağ, yağ yokluğu vb.)

  Marş motoru motoru çok hızlı döndürüyorsa,
  Kırık piston, segman veya kopmuş trigger kayışı gibi sebeplere bağlı olarak silindirlerde basınç oluşmuyor demektir.  Bujinizin bozuk olduğunu nasıl anlarsınız?

  Motordaki silindirlerin içinde sıkıştırılan yakıt - hava karışımını kıvılcımla ateşleyen bujilerdeki en basit bir arıza, yakıt sarfiyatını artırırken performansını da azaltır. Motordaki birçok arızayı da bujilere bakarak tespit etmek mümkün. Aşağıdaki bilgiler sayesinde, bujinizin bozuk olup olmadığını ve bozuksa bunun sebeplerini bulabilirsiniz.

  Tırnak aralığı ideal değilse

  Bujilerdeki tırnak aralığı ideal konumda değilse, buji yeni bile olsa yakıt - hava karışımı iyi ateşlenmez. Buna bağlı olarak da yanma odasındaki patlama zayıflar ve motorun gücü azalır. Bu durumda aracın araçtaki yakıtın çoğu yanmadan egzozdan çıkar ve otomobilin yakıt sarfiyatı hissedilir oranda artar. Yeni bir buji aldığınızda her duruma karşı takmadan önce tırnak aralığı sentille kontrol edilmeli ve ayarı bozuksa fabrika verilerine göre ayarlanmalıdır.

  Üzerinde yağ birikintisi varsa

  Bujiler sökülüp kontrol edildiğinde üzerinde yağ birikintileri varsa, motordaki yanma odasına fazla yağ giriyor ve elektrotları yağlıyor demektir. Bu gibi durumlarda buji yağla kaplandığından kıvılcım normal düzeyin çok altında gerçekleşir. Bu durum yakıt tüketimini artırır ve performansı azaltır. Çözüm ise motoru revizyondan geçirmektir.

  Üzerinde kurum oluşmuşsa

  Bujinin izolatör ucu, elektrotları ve gövdesinde kurum oluşmuşsa, bu karbüratör ve enjeksiyon ayarının bozuk olduğu anlamına gelir. Bu gibi durumlarda motorda ateşleme kesikliği olur ve motor soğuk havalarda zor çalışır. Sorunu çözmek için hava filtresinin kontrol edilmesi, karbüratör ve enjeksiyon ayarının yapılması gerekir.

  Elektrotlar kaynamışsa

  Buji elektrotları kaynamışsa ve üzerinde yabancı maddeler toplanmışsa, zamansız ateşleme sonucunda aşırı yükleme olmuş demektir. Bu sorun ateşleme ve supap ayarlarının bozuk olmasından, arızalı distribütörden ve kalitesiz yakıttan kaynaklanır. Sorunu çözmek için, motor ateşleme ile yakıt ayarı kontrol edilmeli ve yeni buji takılmalıdır.

  Buji çatlaksa

  Bujilerde nadir de olsa karşılaşılan bir arıza, bujinin düşürülmesi sonucu elektrotunda mekanik hasar meydana gelmesidir. Bu gibi durumlarda ateşleme eksik olur ve kıvılcım başka yerlere sıçrar. Bu nedenle arızalı bujinin değiştirilmesi gereklidir.

  Bujinin görevi nedir?

  Bujinin görevi, bobin tarafından oluşturulan yüksek gerilimi yanma odasına iletmesi ve yoğunlaşmış yakıt - hava karışımını elektrik kıvılcımı yoluyla elektrotlar arasında ateşlemesidir. Bujinin iyi çalışmasını sağlayan en önemli unsur kıvılcım boyudur.

  Buji ne zaman değiştirilmeli?

  - Aracınız normalin üzerinde yakıt tüketiyorsa,
  - Motorunuzda ateşleme kaçağı olduğunda,
  - Motorunuzun performansında azalma olduğunda.

  Ne zaman kontrol edilmeli?

  - Motorunuzun avans ayarını yaptırdığınızda,
  - Motor testi yaptırdığınızda,
  - Kullanılmış bir araç satın aldığınızda.


  Bozuk rezistansı onarabilirsiniz

  Kış aylarında sürücüler, arka camda oluşan buğu yüzünden sık sık görüş problemiyle karşılaşırlar. Buğuyu yok etmenin tek yolu rezistansı çalıştırmaktır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı kopan ince rezistans telleri, sürücülerin başını ağrıtır. Oysa bu tellerin tamiri, piyasada satılan gümüş sırlı boyalarla birkaç dakika içinde yapılabiliyor.

  Buğu yapar

  Her ne kadar yaz aylarında varlığını unutacak bile olsanız, arka cam rezistansı arızalandığında tamiratını siz yapabilirsiniz. Çok ince ve hassas bir yapıya sahip olan rezistans telleri, ya otomobilin camı silinirken ya da otomobil stationwagon ise yükleme sırasında kopar. Isınarak arka camdaki buğuyu yok eden birbirine paralel bağlı bu ince ve hassas yapılı rezistans telleri koptuklarında kendilerini buğu yaparak belli eder. Sağlam olanlar ise görevlerini sürdürmeye devam eder.

  Tamiri 5 dakika

  Çoğu kullanıcı, kopan rezistans telini tamir ettirmeye üşenir. Basit bir tel için servise gitmek zahmetli bir iş gibi görünür. Ancak teller kopmaya devam edince arka cam tamamıyla buğu yapar ve asıl sorunlar da o zaman başlar. Servise gitmek için bütün tellerin kopmasını beklemek yanlış olur. Gümüş sırlı iletken boyalar sayesinde, otomobilinizin rezistansını 5 dakikada tamir edebilirsiniz. Üstelik tek başınıza.

  Rezistans nasıl onarılır?

  - Tamir için ilk olarak, tellerden hangisinin kopuk olduğunu tespit etmek gerekir. Bunu anlamak için, rezistans çalıştırılır. Çalışan tellerin üzerindeki buğu çözülürken, kopuk tellerin olduğu bölgede buğu kalacaktır. Buğunun kaldığı bölgede telin üzerindeki kopuk kolaylıkla bulunabilir.

  - Gümüş sırlı iletken boyayı kopuk telin üzerine sürmeden önce yüzeyi temizlemek gerekir. Bunun için yüzeyi nemli bir bezle ve diğer tellere zarar vermemek için fazla bastırmadan silmelisiniz.

  - Temizlenen zemin kuruduktan sonra, gümüş sırlı iletken boyanın dışarı taşmaması için kutunun içinde bulunan ve ortasında rezistans telinin kalınlığı kadar boşluk olan özel karton, zemin üzerine konulur. Daha sonra, gümüş sırlı iletken boya o boşluğa sürülerek, kopuk iki telin ucu birleştirilir. Eğer kutunun içerisinden, özel delikli karton çıkmamışsa, kopuk kısmın her iki tarafı da bantlanarak boyanın dışarı taşması önlenebilir.

  - Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gümüş sırlı boyaların kullanılmadan önce iyice çalkalanması gerektiği. Boya uygulandıktan sonra, kuruması için 5-6 saat beklemek yeterli. Bu süre zarfında rezistansın çalıştırılmaması gerekir. Ancak bu kadar beklemek istemiyorsanız, bir saç kurutma makinesini boyanın üzerine tutarak daha çabuk kurumasını sağlayabilirsiniz.

  Dikkat

  Gümüş sırlı boya, sadece arka cam rezistansındaki kopuklukları giderebiliyor. Rezistansın ana bağlantı yerlerindeki hasarlarda ve ön camla yan dikiz aynalarındaki ısıtıcılı camlarda bulunan rezistans arızalarında kullanılmaz.
  Rezistansı onarmaya çalışmanın dışında, arka camı değiştirme yolunu da seçebilirsiniz. Ancak bu çok pahalı bir yol. Elektronikçilerde satılan temizleme süngeri, boyası, fırçası ve uygulama kartonundan oluşan Electrofix markalı onarım seti sadece 4 milyon liraya satılıyor.


  Far ampulü nasıl değiştirilir?

  Ön ve arka farlarınızın ampulü aniden yanabilir. Bu durumda trafik güvenliği açısından büyük önem taşıyan lambalarn yanmadığından trafik cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca uzun yolda ve gece yolculuk ediyorsanız, görüş açınız azalabilir.
  Bu sebeple trafikte zor durumda kalmamak için otomobilinizin bagajında mutlaka yedek bir ampul bulundurun. Bozuk ampulü değiştirmek sadece 3-5 dakikanızı alır. Bunun için bir yedek ampül ve bir tornavida gereklidir.

  Değiştirme işlemi sırasında;

  1- Far ampulünün fişi çekilir.
  2- Far ampulünün lastiği çıkarılır.
  3- Yanan ampül çıkarılır. Aracınızda bulunan yedek ampülle değiştirilir. Ampulü taktıktan sonra yine sırasıyla lastik ve fiş takılır.


  MOTOR ÇALIŞTIRMA PROBLEMLERİ

  ATEŞLEME OLMAMASI:

  Bozuk yada zayıf pil, kötü elektrik bağlantısı, yanmış buji. Bujinin elektrik verildiğinde kızarıp kızarmadığını kontrol et.(Parlak kırmızı olmalı) Eğer yukarıdakiler tamamsa yakıt gelmiyordur.

  MOTOR ÇALIŞIYOR, DEVRİ DÜŞÜYOR VE STOP EDİYOR:

  Motor çok zengin çalışıyor. İğne valfi kapat. Motoru çalıştır. Motor çalışıp tam devir alıp daha sonra stop edecektir. Motor çalışmayıncaya kadar birkaç kez çalıştır. Böylece motorun içindeki fazla yakıt atılmış olur. Daha sonra iğne valfi tekrar aç.Motoru çalıştırarak ayarını yap.

  MOTOR DÜŞÜK GÜÇTE ÇALIŞIYOR, BİRKAÇ SANİYE ÇALIŞIP STOP EDİYOR:

  Motora yeterli yakıt gelmiyor, motor çok fakir çalışıyor. İğne valfi çok az açıp motoru çalıştırın. Devam ediyorsa biraz daha açın. Eğer problem devem ediyorsa başka yerlerde problem var demektir. Karbüratörün temiz olduğundan, karbüratörde tıkanma olup olamadığından emin olun. Gerekiyorsa yakıt hattını ve tankını temizleyin. Yakıt hortumunun herhangi bir yerde sıkışıp sıkışmadığından emin olup.

  MOTOR ZOR DÖNÜYOR,ÇALIŞMIYOR YADA HİÇ DÖNMÜYOR:

  Motorunuz boğulmuştur. (Flooded) İğne valfi tamamen kapayın ve bujiyi sökün. Motoru ters çevirip, pervaneyi birkaç tur döndürün. Böylece içerideki yakıtı dışarı atarsınız. Bujiyi kurutup yerine takın. İğne valfi ayarlı açıp çalıştırın. İlk anda motoru fakir tutun. Fakir motoru çalıştırmak daha kolaydır. İğneyi fazla açarak motorun tekrar boğulmamasına dikkat edin.

  MOTOR TİTREŞİMLİ ÇALIŞIYOR:

  Pervane balanssızdır. Krank mili eğri olabilir. (Özellikle kazalardan sonra). Spinnerde problem vardır. Motor bilyaları aşınmıştır


  Amortisör arızasının tespiti ve çözümü


  Amortisörler, bozuk yol koşullarının da etkisiyle kısa zamanda aşınabilir. Ancak bu aşınma ilerlerken sürücü bunun hemen farkına varmayabilir. Aşınmanın farkına varmayan sürücü, otomobilini aşınan amortisörün durumuna göre kullanır. Yine de bazı belirtilerden amortisörün aşınıp aşınmadığını anlamak mümkün.
  Ani fren yaptığınızda otomobilinizin ön tarafı her zamankine göre daha çok öne yatıyorsa ve yan rüzgarlardan etkileniyorsa amortisörleriniz aşınmış demektir. Bunlar dışında amortisörlerin arızalı olup olmadığını test etmenin başka yöntemleri de var. İşte amortisörlerle ilgili sorunlar ve çözüm yolları:


  Süspansiyon çok sertse

  Nedeni:
  * Kişisel yorum.
  * Özelliğini kaybetmiş amortisör.
  * Yanlış seçilmiş amortisör.
  * Yanlış seçilmiş helezon.

  Çözüm:
  * Aracınızı mutlaka amortisörü takana kullandırın.
  * Amortisör ve helezonları kontrol ettirin ve gerekirse yenileyin.
  * Aracın süspansiyon sisteminin yerine oturması için, amortisörlerle birkaç kilometre yol gidin.

  Çok yumuşaksa

  Nedeni:
  * Arızalı amortisör.
  * Kişisel yorum.
  * Aşınmış iç parçalar.
  * Zayıflamış helezon.
  * Yanlış seçilmiş amortisör.

  Çözüm:
  * Amortisör veya helezonların kontrol edilmesi ve gerekirse yenilenmesi.

  Yol tutuş zayıfsa
  Nedeni:
  * Amortisör değiştirildikten sonra rot ayarı yaptırılmaması.
  * Uyumsuz amortisörlerin dengesizliğe neden olması.

  Çözüm:
  * Daima çift olarak değiştirilmesi. İdeali dördünün birden değiştirilmesidir.
  * Ön amortisörleri değiştirdikten sonra mutlaka ön düzen ayarının yaptırılması.

  Çökme varsa

  Nedeni:
  * Kırık veya yorgun helezonlar.
  * Yanlış seçilmiş amortisör.
  * Kilitlenmiş amortisör.

  Çözüm:
  * Doğru yaylarla değiştirin.
  * Amortisör kilitlenmişse komple değiştirin.

  Lastik düzensiz aşınmışsa

  Nedeni:
  * Yanlış lastik basıncı.
  * Yanlış rot ayarı.
  * Düzgün veya asimetrik çalışmayan frenler.
  * Aşırı yumuşak süspansiyon.
  * Aşınmış amortisörler.
  * Kişisel sürüş sitili (aşırı spor).

  Çözüm:
  * Lastik basıncını kontrol edin.
  * Ön takım ayarını yaptırın.
  * 20 bin kilometrede bir amortisörleri kontrol ettirin.

  Gürültü varsa

  Nedeni:
  * Gevşek toz tüpü.
  * Aşınmış montaj parçaları.
  * Kötü monte edilmiş amortisörler.
  * Yağ kaçıran veya aşınmış amortisörler.
  * Yanlış montaj parçalarının kullanımı.

  Çözüm:
  * Montajın kontrol edilmesi.
  * Gerekirse amortisörlerin veya montaj parçalarının değiştirilmesi.
  * Diğer süspansiyon elemanlarının kontrol edilmesi.

  Direksiyon titriyorsa

  Nedeni:
  * Kötü tekerlek balansı ve rot ayarı.
  * Dengesiz aşınmış frenler veya fren diskleri.
  * Aşınmış direksiyon amortisörü.
  * Kötü monte edilmiş amortisör.

  Çözüm:
  * Aşınmış parçaların değiştirilmesi.
  * Amortisör montajının kontrol edilmesi.

  Yağ kaçağı varsa

  Nedeni:
  * Montaj sırasında hasara uğramış amortisör mili.
  * Hasarlı toz tüpü.
  * Toz tüpü olmadan monte edilmiş amortisör.
  * Aracın çok tozlu ortamda kullanılması.
  * Aşınmış keçe.
  * Kaynağı kötü yapılmış amortisör.
  * Hasarlı amortisör tüpü.
  * Paslı piston mili yüzünden bozulmuş keçe.

  Çözüm:
  * Amortisörün değiştirilmesi.

  Gaz kaçağı varsa

  Nedeni:
  * Hasarlı keçe.
  * Gazlı amortisördeki yağ kaçağından kaynaklanan düşük gaz basıncı.
  * Üretim sırasında gaz konmaması.

  Çözüm:
  * Amortisörün değiştirilmesi.

  Bozuk amortisörün otomobil üzerindeki etkileri
  Direksiyon sertleşir

  Amortisör ve helezonları kontrol edin ve gerekirse yenileyin. Otomobilin süspansiyon sisteminin yerine oturması için biraz yol yapın.

  Frenler zayıflar

  Aşınan amortisör, otomobilin fren mesafesini uzatır. 80 km/s hızda kuru ve düzgün olmayan yolda fren mesafesi 2.6 metre artar. 50 km/s hızda virajda fren mesafesi 2.3 metre artar. Bu da emniyetli bir duruşla bir kaza arasındaki farktır. Frenleri kontrol ettirin veya amortisörleri yenileyin.

  Süspansiyon yumuşar

  Amortisörünüzü veya helezonlarınızı kontrol edin, gerekirse yenileyin.

  Yol tutuş zayıflar

  Ani manevra sırasında, iyi bir amortisör daha iyi kontrol sağlar. Amortisörleri yüzde 50 aşınmış bir aracın virajdaki maksimum emniyet hızı, kuru bir zemindekine oranla maksimum emniyet hızı yüzde 10 azalır. Amortisörlerin mutlaka değiştirilmesi gerekir.

  Islak zeminde kayar

  Yüzeyi 6 mm suyla kaplı bir yolda amortisörleri yüzde 50 aşınmış önden çekişli bir araç, amortisörleri yeni olan bir araca göre yüzde 10 daha düşük hızda kaymaya başlar. Amortisörlerin mutlaka çifter çifter ya da tercihen dördünün birden değiştirilmesi gerek. Ön amortisörleri değiştirdikten sonra daima bir ön takım ayarı yaptırın.

  Direksiyon titrer

  Aşınmış parçaları değiştirin ve amortisör montajını kontrol ettirin.

  Parlama

  Aşınan amortisör sarsıntıya yol açar. Farlar etkilenir ve karşıdan gelenin gözünü alır.

  Lastikler aşınır

  Amortisörlerin görevini görmemesi durumunda lastikler farklı yerlerden aşınır.

  Kullanımı zorlaştırır

  Normal koşullar altında bozuk amortisörler, sürücünün yorgunluğunu artırır ve reaksiyon süresini yüzde 26 oranında geciktirir. Amortisörünüzü kontrol ettirin.  ATEŞLEME BİRİNCİ DEVRESİNDE ARIZA ARAMA

  Farzedelim ki batarya ve marş motoru normal, karbüratöre kadar benzin geliyor, fakat motor hala çalışmıyor. Bu durumda arıza ateşleme devresinin herhangi bir yerindedir. Arızanın yerini aramaya başlamadan kabloları bağlantıları ve ateşleme devresine ait kısımlarda kopuk, kırık olup olmadığını gözle kontrol etmek faydalı olur. Ateşleme devresinde, arıza aramaya birinci devreden başlamak en iyisidir. Çünkü arızalar umumiyetle bu devrede olur.
  Önce distribütör kapağı çıkarılır ve platinler arasına bir parça karton konur. Kontak anahtarı açıldıktan sonra bir kontrol lambasıyla (aracın seyyar aydınlatma lambasıyla) yahut voltmetreyle distribütör giriş ucuna akımın gelip gelmediği kontrol edilir.
  Burada akım görülmezse arıza ya kontak anahtarı tarafındadır, yahut kondansatör içinde kısa devre vardır. Bunu anlamak için kondansatör gövdesini bağlayan vida sökülerek muhafaza kısmı boşlukta tutulurken uçta akım kontrolü tekrar yapılır. Bu durumda distribütöre akım geliyorsa arıza kondansatördedir, yenisiyle değiştirilir. Akım gelmiyorsa, kondansatör sağlamdır. Kontak anahtarına doğru bütün bağlantılar akım bulununcaya kadar kontrol edilir. Akımın bulunduğu yerden distribütör tarafına doğru ilk kablo ve bağlantı arızalıdır, değiştirilir veya temizlenir.
  Bazı hallerde distribütör akım geliş ucuna lamba değdirildiğinde yanacaktır. Bu durumda arıza distribütör içinde, özellikle platinlerdedir. Platinler arasındaki karton çıkarılır, motor hafif çevrilerek platinlerin iyice kapanması temin edilir. Kontak açıkken distribütörde akım kontrolü tekrar yapılır. Lamba yanarsa platinler arızalıdır. Yenisiyle değiştirilir. Mecbur kalındığı zaman platinler arası, zımpara kağıdını yahut kibrit kutusunun eczalı yüzünü platin arasına sokup hareket ettirmek suretiyle veya tornavida ucuyla platin yüzleri kazınarak motor çalışır hale getirilebilir. Ancak, yukarda yapılan temizlikten sonra sentil kullanarak platin ayarı yapmak doğru olmaz. Bu durumda kalındığı zaman 0,020" olabilecek (4 kat gazete kağıdı) platinler arasına sokularak geçici bir ayar yapılabilir. Fakat ilk fırsatta platinleri düzelttirip yahut değiştirip ayar yaptırmak en iyisidir.
  Buraya kadar yapılan aramada hala arıza bulunmadıysa arızayı ikinci devre üzerinde aramak icap edecektir.
  Platin ayarı; kam açısını (platinlerin kapalı kalma suresini) düzenler. Bu açının büyük olması bobinin ısınmasına, küçük olması ise bobinin gerekli gerilimi verememesine sebep olur.

  Ateşleme birinci devresi şasileme arızaları ve çareleri:

  Bobin birinci devre sargısında, kontak anahtarında ve bobinle kontak arasındaki kabloda şasileme (kısa devre) otursa, devreden çok akım geçeceği için umumiyetle iletkenler yanar.
  1- Platinler lüzumlu aralıkta açılıp kapanmıyorlar. Platin ayarı yapılır. (Katalog değerine göre) yaklaşık olarak 0,5 mm
  2- Platinler meme yapmış oldukları için açılıp kapanamıyorlar, meme eğelenir, platin ayarı yapılır.
  3- Platin kolunu distribütör tablası piminden yalıtan yalıtkan arızalıdır, yenisiyle değiştirilir.
  4- Distribütör birinci devre kablosunun yalıtkanı çatlamış yahut sıyrılmıştır, kablo yenisiyle değiştirilir.
  5- Kondansatör şasi yapmaktadır, kablosu yalıtıldığı halde şasi devam ediyorsa, kondansatör eşit kapasiteli kondansatörle değiştirilir.
  6- Distribütörden bobine giden kablo şasi yapmaktadır, değiştirilir.
  7- Bobinde birinci devre sargıları şasi yapmaktadır, bobin değiştirilir.
  Distribütör kondansatörünün kapasitesi küçükse meme (+) platin üzerinde teşekkül eder.
  Kondansatör kapasitesi büyükse meme (-) platin üzerinde teşekkül eder.


  ATEŞLEME İKİNCİ DEVRESİNDE ARIZA ARAMA

  Her şeyden evvel bujilerden birinin kablosu sökülür, kontak açıldıktan sonra marşla motor döndürülürken kablonun ucu motora 5-6 mm aralıkla tutulur. Bu anda kablodan kuvvetli bir atlama görülüyorsa arıza bujide yahut yakıt donanımındadır. Şimdi yine hemen bujileri sökmeden bujiler etrafındaki pislikleri kısa devre yapabileceği düşüncesiyle temizlemeli ve kabloyu buji üzerine taktıktan sonra motoru çalıştırmaya teşebbüs etmelidir.
  Motor yine çalışmadıysa bujilerden biri sökülür ve iç tarafına bakılır. Porselen etrafında veya tırnaklarda ıslaklık görülüyorsa yakıt donanımı iyidir. Arızanın bujilerde olduğuna kanaat getirilerek bütün bujiler sökülür temizlenir, tırnak ayarları yapılır. Zorda kalındığı zaman buji tırnak ayarı yapmak için ölçü. olarak 5r17;e katlanmış gazete kağıdı kullanılabilir. Bunun kalınlığı aşağı yukarı 0,025" dir. Tırnak aralığını değiştirmek icap ediyorsa bujide, şasiye bağlı ucu eğmelidir. Ortadaki uç eğilmeye kalkılırsa porselen kırılır.

  Ateşleme ikinci devresinde olabilecek arızalar ve çareleri:

  1- Buji kablo uçları kirlenmiştir, temizlenir.
  2- Kabloların yalıtkanı sertleşmiş veya çatlamıştır, yenisiyle değiştirilir.
  3- Ateşleme bobini zayıf veya çalışmıyor, değiştirilir.
  4- Ateşleme bobini üzerinde, kablolarında, distribütör kapağında, buji porseleni üzerinde veya distribütör içinde ıslaklık vardır, ıslaklık silinir ve kurutulur.
  5- Kullanılan buji tipleri motora uygun değildir, buji cetveline bak.
  6- Distribütör kapağı çatlak veya kapağın ortasındaki karbon (kömür) yanıktır, kapak değiştirilir.
  7- Buji kablolarının yalıtkanları incedir. Yahut ateşleme sırası yanlıştır, kablolar değiştirilir ve ateşleme sırasına göre dizilir. Ateşleme sırası için katalogdan faydalanılır.
  8- Bujiler bozulmuş, kirlenmiş veya ıslanmıştır. Porselen çatlamış, tırnak aralıkları bozulmuştur, çatlak bujiler değiştirilir, kirlileri temizlenir, ayarlanır, basınç altında çakma kontrolü yapılır.
  9- Distribütör makara yayı eğilmiş veya kırılmıştır, makara değiştirilir.
  10- Distribütör makarası şasi yapmaktadır, değiştirilir.
  11- Distribütör kapağının orta kulesi içindeki ucun kömüre olan teması kesilmiştir, tamir edilir.
  12- Distribütör kapağı içindeki parazit tutucu yanmış veya kırılmıştır, çıkarılır yahut kapak yenisiyle değiştirilir.
  Arıza Aküde İse:
  1- Akü boşalmıştır, şarj ettirilir.
  2- Kutup baklan ve kelepçeler kirlenmiş yahut gevşemiştir, temizlenir ve sıkıştırılır. Sülfat teşekkülünün önlenmesi için üzerlerine bir miktar vazelin sürülür.
  3- Akü yanlış şasilenmiştir, doğru uç şasiye bağlanır. Akünün pol başına bağlı kablolar bir bardak tuzlu su içinde birbirine yakın tutulduğunda kabarcık çıkaran uç (-) uçtur.
  4- Akü kabloları gerektiğinden incedir yahut yıpranmıştır, yenisiyle değiştirilir.

  Arıza Marş motorunda İse:

  1- Marş motoru, motoru yeteri kadar hızlı çevirmiyor, marş motorunda arıza arama kısmına bak.
  2- Motorda çok kalın yağ kullanılmaktadır yahut yağ kalınlaşmıştır, motor yağı uygun yağla değiştirilmelidir.
  3- Marş pinyon dişlisi volan dişlilerine çarpmaktadır, volan dişlisi, yahut piyon dişlisini ileri sürme tertibatı bozulmuştur. Tamir ettirilir. Bu durumda araç ittirilerek çalıştırılabilir.
  4- Marş şalteri bozuktur, tamir ettirilir yahut değiştirilir.
  5- Otomatik transmisyonlu araçlarda marş emniyet tertibatı arızalıdır. Tamir ve ayar edilir  Fakir Karışım Meydana Getiren Sebepler:

  1- Benzinin mumlaşması yüzünden karbüratörde şamandıra iğnesi sıkışmıştır, temizlenir.
  2- Şamandıra çok düşük ayar edilmiştir, ayar yenilenir.
  3- Karbüratör giriş süzgeci tıkanmıştır, temizlenir.
  4- Yakıt pompası arızalı yahut kapasitesi yetersizdir, kontrol ettirilir.
  5- Yakıt pompasının filtresi tıkanmıştır, temizlenir yahut yenisiyle değiştirilir.
  6- Yakıt pompası filtre kapağı contası arızalıdır, değiştirilir.
  7- Eğer varsa esnek yakıt boruları bükülmüş, kırılmış yahut sıkılmıştır.
  8- Pompayla depo arasında, yakıt boruları eğilmiş, tıkanmış, veya delinmiştir.
  9- Yakıt deposu kapağındaki hava deliği tıkanmış veya daralmıştır, temizlenir.


  GAZA BASILDIĞI ZAMAN MOTOR TEKLİYOR

  Motor rölantide düzgün çalıştığı halde, otomobil hareket halinde iken gaza basıldığı zaman motor tekliyorsa; kompresyonun yüksekliği sebebiyle aşağıda sıralanan arızalar ateşlemenin kesilmesine sebep olmaktadır.

  1- Ateşleme zayıftır. Enjektörlü araçlarda enjektörler kontrol edilmeli.
  2- Buji tırnak aralıkları çok açıktır.
  3- Buji kirlenmiş yahut ıslanmıştır.
  4- Buji porseleni içten arızalıdır.  MOTOR BÜTÜN HIZLARDA TEKLİYOR

  1- Bujiler kirlenmiş veya porseleni kırılmıştır, ilgili bahse bak.
  2- Buji kabloları arızalıdır, ilgili bahse bak.
  3- Akü gerilimi düşüktür, ilgili bahse bak.
  4- Şarj dinamosu gerilimi düşüktür, îlgili bahse bak.
  5- Platinler yanmış veya meme yapışmıştır, ilgili bahse bak.
  6- Platin ayarları yanlıştır, ilgili bahse bak.
  7- Kondansatör (meksefe) arızalıdır, ilgili bahse bak.
  8- Bir veya bir kaç silindirde ateşleme zayıftır veya yoktur.
  9- Distribütör kapağı veyahut makarası arızalıdır.
  10- Birinci devrede direnç yahut zaman zaman birleşip ayrılan bağlantı vardır.
  11- Birinci devre akımı zaman zaman kısa devre yapmaktadır.
  12- İkinci devrede direnç yahut zayıf bir bağlantı vardır.
  13- İkinci devrede tesadüfi kısa devre meydana gelmektedir.
  14- Silindir kapak contası patlamıştır. Patlak, bitişik silindirler arasındaysa dikkati çekebilir.
  15- Supaplar sıkışmıştır.
  16- Hidrolik supap iticileri supapların kapanmasına mani oluyor.
  17- Supap yayları kırıktır.
  18- Emme manifoldu contasında hava kaçağı vardır.
  19- Hava benzin karışımı çok zengin yahut fakir olmaktadır.
  20- Buji kabloları; muhafaza borusunda kısa devre yapmaktadır. Yahut adı geçen boru iyice şasilenmemiştir.  MARŞA BASILDIĞINDA MOTOR ÇALIŞMIYOR

  Marşa basıldığı zaman motor çalışmaya başlamıyorsa, arıza % 90 ateşleme veya yakıt donanımındadır. Diğer çeşitli sebeplerin rolü bu işte pek çok değildir. Sistemli bir şekilde hareket edilirse, umumiyetle özel cihazlar kullanmaya lüzum kalmadan arıza bulunabilir.

  İşe kontak anahtarını çevirmekten başlanır. Anahtar çevrildiğinde ampermetrede hafif deşarja sapma veya şarj ihbar lambasında yanma görülüyorsa devreden akım geçiyor demektir. Yakıt göstergesi ayrıca depoda yakıt olup olmadığını gösterecektir. Bundan sonra motoru çalıştırmak için marşa basılır. Marş motoru kolaylıkla motorumuzu çeviriyorsa marş motoru ve batarya iyi demektir. Şayet marş motoru yavaş yavaş dönüyorsa batarya boştur, marş motoru arızalıdır. Kutup başları kirli yahut gevşektir. Ayrıca marş şalterinde marş motoru mekanik tertibatında ve marşta endüvi burçlarının aşınmasıyla endüvinin ikaz yastıklarına sürtmesi gibi arızalar göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer marş motoru normal olarak motoru çeviriyorsa ateşleme donanımında arıza aramaya geçilir.(alıntı)

 2. #2
  EnGin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ADMİN (Engin ÖZARI)

  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  52
  Mesajlar
  11.102
  Otomobiliniz
  Blog Entries
  1

  Standart Cevap: Arızalar, Nedenleri - Bakımı Nasıl Yapılır...

  Çok uzun ,bir o kadar da faydalı bilgiler Kopan arka cam resistansı onarma uygulaması çok ilginç Emeğine sağlık

 3. #3
  tr_renault06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Er


  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  Ankara
  Mesajlar
  134
  Otomobiliniz

  Standart Cevap: Arızalar, Nedenleri - Bakımı Nasıl Yapılır...

  Alıntı EnGin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok uzun ,bir o kadar da faydalı bilgiler Kopan arka cam resistansı onarma uygulaması çok ilginç Emeğine sağlık
  Engin abiye tamamen katılıyorum,yorumum bulunsun :))
  98 Renault Clio 1.4 RT - 80 Hp Energy Motor

 4. #4
  safran123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Acemi


  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi
  Mar 2013
  Mesajlar
  7
  Otomobiliniz

  Standart Cevap: Arızalar, Nedenleri - Bakımı Nasıl Yapılır...

  emeğine sağlık usta
  reno clio teyip kodu gerekiyor yardıma ihtiyacım var
  model no:22DC227/62F
  8200113800TJ639
  8200113800---B

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •  

2217
Views